Jestem „Bogu” i wraz z moim kolegą Dawidem, zdecydowaliśmy się skorzystać z możliwości jaką zaoferował nam program Erasmus+, jaką była międzynarodowa wymiana studentów. Decyzję o wyjeździe podjęliśmy spontanicznie, bez jakiegokolwiek zastanowienia. O programie dowiedzieliśmy się w dniu, w którym zdecydowaliśmy się na wyjazd. Podczas spotkania z koleżankami ze starszego rocznika kierunku Towaroznawstwo, które rok wcześniej również wzięły udział w projekcie i zdawały nam relację jak im się podobało stwierdziliśmy: „czemu mielibyśmy nie pojechać?”. Kilka dni później mieliśmy gotowe dokumenty o zgody na wyjazd. Krajami, które mogliśmy wybrać były Grecja, Hiszpania i Turcja. Jednomyślnie wybraliśmy Grecję, a dokładniej uczelnię TEI (Technological Educational Institute), która znajduje się w pięknej miejscowości Kalamata, na południu Grecji. Kraj ten zrobił na nas wrażenie już od pierwszego dnia naszego pobytu. Ludzie tam mieszkający są bardzo życzliwi i otwarci. Krajobrazy są tam naprawdę piękne i warte zobaczenia na żywo.
Uczelnia jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt laboratoryjny, który posłużył nam i lokalnym studentom do przeprowadzania ciekawych eksperymentów. Miłym zaskoczeniem była dla nas obecność całej linii produkcyjnej soku pomarańczowego, przy której były pokazy, jak wygląda jego produkcja od początku do końca. Wokół uczelni znajdowały się szklarnie i poletka, w których były uprawiane przeróżne rośliny i gdzie studenci zdobywali wiedzę praktyczną. Współpraca z ludźmi studiującymi na TEI sprawiała nam czystą przyjemność. Tamtejsi studenci chętnie służyli pomocą, zarówno w komunikacji, jak też i w przeprowadzaniu eksperymentów. Uczelnia ma również nowoczesną bibliotekę, wraz z czytelnią internetową, z której można było korzystać przy zdobywaniu wiedzy. Na uczelnianej stołówce były serwowane przepyszne greckie dania, które bardzo przypadły nam do gustu (co z resztą można było zauważyć po naszym powrocie).
Cały okres, który spędziliśmy w Grecji był jedną z najlepszych przygód jakie mogły nam się przytrafić podczas naszego życia studenckiego i zawsze będziemy go wspominać z uśmiechem na twarzy. To, że nasza uczelnia oferuje takie wyjazdy jest fajną sprawą, ponieważ można zwiedzić świat, poznać nowych ludzi, ich kulturę i podszlifować język obcy. Studiowanie za granicą daje spore doświadczenie i zwiększa nasze możliwości na rynku pracy. Szczerze polecamy każdemu wzięcie udziału w projekcie Erasmus+, bo jest to szansa na rozwój, która może się już nie trafić.
Brodzicki Bogusław
Dobrzański Dawid
Studenci III roku Towaroznawstwa