W dniach 21-26 listopada 2016 r. dr inż. Stanisław Zając uczestniczył w wyjeździe studyjnym do Bawarii. Organizatorem wyjazdu był Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Wyjazd został zorganizowany w ramach operacji pn. Wyjazd studyjny do Niemiec jako działanie na rzecz tworzenia sieci kontaktów dla osób wdrażających innowacje na obszarach wiejskich, który jest częścią Planu Operacyjnego Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich na lata 2016-2017.
W wyjeździe uczestniczyli przedstawiciele najważniejszych instytucji oraz organizacji rolniczych, przedstawiciele środowisk naukowych a także rolnicy i przetwórcy z terenu Podkarpacia.
Bawaria to region o unikalnej różnorodności. Największy i najbardziej wysunięty na południe kraj związkowy Niemiec to region bogaty w przyrodę, dziedzictwo kulturowe, żywe tradycje i serdeczną gościnność. Rolnictwo Bawarii jest bardzo nowoczesne i wydajne, ale także oparte na poszanowaniu środowiska. W produkcji rolniczej w Bawarii dominuje produkcja mleka, serów i wyrobów mleczarskich. Rolnictwo w Bawarii jest dobrze dostosowane do specyficznych warunków produkcji rolniczej oraz jest w stanie zapewnić odpowiednie dochody ludności rolniczej.
Zarówno w Bawarii jak i na Podkarpaciu rolnictwo jest nadal największym użytkownikiem gruntów i ma znaczny wpływ nie tylko na sytuację społeczno-ekonomiczną mieszkańców obszarów wiejskich, ale także na stan środowiska przyrodniczego oraz jakość krajobrazu kulturowego.
Wyjazd był okazją do porównania stanu rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w Polsce i Bawarii oraz szukaniem dobrych praktyk, które można wykorzystać w rozwoju rolnictwa na Podkarpaciu.
Wyjazd studyjny obejmował wizyty w niemieckich gospodarstwach rolniczych konwencjonalnych i ekologicznych, szkołach rolniczych, przedsiębiorstwach z branży rolniczej, firmach wykorzystujących odnawialne źródła energii. Podczas wyjazdu odbyły się także spotkania z przedstawicielami lokalnych samorządów.
Głównym celem wyjazdu było zapoznanie się z innowacyjnymi rozwiązaniami i uwarunkowaniami organizacyjnymi wynikającymi z rodzaju prowadzonej działalności rolniczej o zróżnicowanych kierunkach na terenie Bawarii, zapoznanie się z technologią produkcji eko-energii, nowoczesnymi technologiami upraw polowych, a także nowoczesnych agregatów maszynowych, wymiana wiedzy i doświadczeń zawodowych dotyczących możliwości rozwoju oraz wdrożenia zagadnień produkcji biopaliw i ich energetycznego wykorzystania w warunkach polskich. Wyjazd studyjny przyczynił się przede wszystkim do tworzenia sieci kontaktów pomiędzy polskimi a zagranicznymi rolnikami, doradcami i służbami wspierającymi wdrażanie innowacji na obszarach wiejskich oraz zwiększenia udziału mieszkańców województwa podkarpackiego we wdrażanie inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.
W czasie sześciodniowego pobytu grupa zrealizowała następujący program:
1. Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu – spotkanie w celu poznania specyfiki rolnictwa województwa oraz zacieśnienia kontaktów i wymiany doświadczeń pomiędzy doradcami, którzy w przyszłości mogą być partnerami w różnego rodzaju operacjach.
2. Spotkanie z Burmistrzem Gminy Theilenhofen – Helmut König, który przedstawił region oraz aktualną sytuację gospodarczą, ekonomiczną, społeczną i demograficzną gminy.
3. Spotkanie z Bawarskim Związkiem Rolników Weißenburg – Rainer Minnameier. Jest to region dziewięciu gmin nastawiony na produkcję ekologiczną, w którym głównym celem jest wytworzenie jak najwięcej bioproduktów (przynajmniej 20%) i ich sprzedaż.
4. Biogazownia „Auinger & Krafft GmbH” – gospodarstwo prowadzone przez 2 rolników, którzy są dostarczycielami energii cieplnej oraz elektrycznej dla około 105 gospodarstw domowych w których wsad stanowi kukurydza, trawa oraz obornik.
5. Gospodarstwo Karla Huber – rodzinne gospodarstwo o powierzchni 170 ha użytków rolnych oraz prowadzona jest hodowla bydła 80-95 sztuk.
6. Centrum Szkolenia Rolników w Triesdorf – Dyrektor – Herr Kerner – ośrodek obecnie szkoli 3400 uczniów i studentów.
7. Biomassehof „Achental” w miejscowości Grassau – gazyfikacja odpadów drzewnych – Herr Wolfgang Wimmer – jest dostarczycielem w 80% energii cieplnej (1500 gospodarstw).
8. Gospodarstwo Priener Regional – und Biomarkt – sprzedaż regionalnych produktów. Gospodarstwo o powierzchni 20 ha oraz hodowli 150 owiec – właściciel Julia Kollmannsberger. Rodzinna firma zatrudniająca 14 osób (sklep, restauracja, działalność cateringowa i własna ubojnia).
9. Spotkanie z burmistrzem gminy Waging – Herbertem Höuasi oraz z przedstawicielką Ökomodellregion Waginger See – Rupertiwinkel – Marlene Berger-Stöckl.
10. Gospodarstwo – Franza Frensch Obermeyer – o powierzchni 80 ha i hodowli 100 krów zajmujący się produkcją mleka oraz ekologiczną uprawa zbóż i ziół.
11. Gospodarstwo – Herrn Hansa Glück – pioniera rolnictwa ekologicznego o pow. 20 ha. Właściciel rozpoczął swoją działalność od 1981 roku. Prowadzona jest sprzedaż bezpośrednia swoich produktów (kartofli, zboża, marchwi, czerwonych buraków, sałaty) i przetworów wytworzonych w gospodarstwie oraz hodowla cielaków w ilości 30 szt.
12. Gospodarstwo Hansa Englschallingera w miejscowości Tittmoning – o powierzchni 23 ha specjalizujące się produkcją mleka. Obecnie na etapie przestawiania z rolnictwa konwencjonalnego na ekologiczne.