Jaka jest największa bariera dla studentów w wejściu na rynek pracy? Jak twierdzą sami zainteresowani, jest to doświadczenie zawodowe, a w zasadzie jego brak.
Doświadczenie jest nadal jednym z podstawowych kryteriów pojawiających się w większości ofert pracy. Pracodawcy nadal wolą zatrudniać osoby mające jakiekolwiek pojęcie o obowiązkach na danym stanowisku niż młodych, energicznych, posiadających wiedzę z danego zakresu ale bez doświadczenia zawodowego absolwentów. Wychodzą naprzeciwko tym problemom i oczekiwaniom PWSZ w Krośnie organizuje dla studentów płatne praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach.
Praktyki zawodowe są realizowane przez PWSZ w Krośnie w ramach projektu pt. „Program praktyk zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych” w ramach Programu Edukacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
W ramach Projektu studenci kierunku Towaroznawstwo będą uczestniczyć w programie rozszerzonych płatnych 5-miesięcznych praktyk zawodowych.
Celem praktyk zawodowych jest nabycie przez studenta – praktykanta nowych lub pogłębienie posiadanych już (nabytych podczas studiów) umiejętności, wiedzy i zachowań, które są pożądane, potrzebne lub nawet niezbędne podczas wykonywania zawodu.
Ogólne cele praktyki zawodowej realizowanej w projekcie:
Najważniejszym jest jednak podejście samego studenta do zawodowej przyszłości, a więc trafny wybór kierunku nauczania, aktywność podczas studiów i jak najszybsze wejście na ścieżkę kariery zawodowej poprzez liczne praktyki, staże, etc.