W słoneczną sobotę, 21 maja, odbył się na krośnieńskim rynku pierwszy konkurs oratorski pod nazwą „Szansa na złote usta”. Zorganizował go Instytut Humanistyczny naszej uczelni w 150. rocznicę pierwszych przemówień wygłoszonych w Hyde Parku w Londynie, które zapoczątkowały wieloletnią demokratyczną tradycję Speaker's Corner. Każdy, kto przyjdzie w to miejsce, w konkretny róg parku w Londynie, ma prawo stanąć na skrzynce, zwanej tradycyjnie „soapbox”, i wypowiedzieć publicznie swoje poglądy na dowolny temat.
Źródło: bnp.org.uk
Tradycja ta nie wzięła się jednak znikąd. Wiara w wielką moc retoryki sięga czasów starożytnych, do historii przeszły mowy Cycerona, zaś słynnym „złotoustym” wśród chrześcijańskich kaznodziejów był św. Jan Chryzostom, który żył w IV wieku w Antiochii. Jego kazań przez lata słuchały tłumy wiernych, a dar wymowy przyczynił się do tego, że został biskupem i patriarchą Konstantynopola.
Jan Chryzostom na mozaice w kościele Hagia Sofia w Stambule
W naszym konkursie nie zamierzaliśmy jednak zmieniać świata wzorem mówców angielskich czy św. Jana, a zasady były proste – należało pozyskać przychylność słuchaczy i obronić retorycznie to, co mówca miał do powiedzenia. Z szansy na złote usta skorzystały trzy odważne studentki PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie: dwie anglistki i jedna polonistka. Najbardziej wygadaną osobą w mieście okazała się Iga Kraska z pierwszego roku filologii angielskiej, choć zaraz za nią uplasowała się Sylwia Czekańska z II roku filologii polskiej. Stawkę zamknęła Monika Piskadło z III roku filologii angielskiej. Wszystkie uczestniczki otrzymały cenne nagrody ufundowane przez uczelnię.
Na zdjęciach widać Igę Kraskę i Sylwię Czekańską w retorycznym zapale, zaś w tle przysłuchuje się im trzyosobowe jury. Po konkursie wszyscy chcieli zrobić sobie zdjęcia z laureatką.
W imieniu organizatorów wyrażam radość, że udało się nam zorganizować pierwszy taki konkurs. W przyszłym roku planujemy następny i mamy nadzieję, że tym razem na udział w nim zdecydują się także uczniowie naszych partnerskich liceów.
Konkurs „Szansa na złote usta” wpisuje się świetnie w plany rozwoju oferty edukacyjnej PWSZ im Stanisława Pigonia w Krośnie, jako że właśnie czekamy na decyzję Ministerstwa Nauki co do utworzenia nowego kierunku, Międzynarodowa komunikacja językowa (http://archiwum.pwsz.krosno.pl/uczelnia/struktura-uczelni/instytuty-i-zaklady/instytut-humanistyczny/aktualnosci-instytut-humanistyczny/art,21,nowe-studia-licencjackie-na-kierunku-miedzynarodowa-komunikacja-jezykowa.html), gdzie priorytetem jest nauczanie sprawnego i pięknego mówienia, nie tylko w języku polskim, ale także w wybranym języku obcym w ramach konkretnej specjalizacji – komunikacja w mediach, w biznesie lub w turystyce.
Władysław Chłopicki