Uczestnicy przybyli do nas z różnych krajów jak Belgia, Czechy, Estonia, Grecja, Indie, Niemcy, Tajlandia, Tajwan, Rosja, Ukraina, Węgry i Włochy. Wysłuchać można było także prelegentów z Polski, którzy poza licznie reprezentowaną PWSZ w Krośnie przyjechali z Kielc, Opola czy Tarnowa.
W konferencji brali udział także wykładowcy i studenci Instytutu Humanistycznego i właśnie w ten sposób miałam okazję z zainteresowaniem wysłuchać części z nich.
W ramach konferencji zorganizowano trzy wykłady plenarne, a zagadnienia zostały podzielone na sześć sesji, z których każda składała się z trzech bądź czterech prezentacji, wszystkie ogólnie związane z tematem wiodącym tegorocznej konferencji - Radical Thought - Radical Language - Radical Communication Style. Sesje były następujące:
Politeness and Persuasion
Narrative Styles
Intercultural encounter style
Political discourse styles
Humour styles / Media Communication
Translation Styles.
Wykłady plenarne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Pierwszy wykład, “Ethno-Comedy” between inclusion and exclusion: Comic hyper-types, their communicative practices and invitations to antagonistic receptions”, wygłosiła Helga Kotthoff, sesję popołudniową rozpoczął wykład Colina Swatridge’a „Hate Speech: Naming the Other”, a w drugi dzień konferencji wysłuchaliśmy ostatniego wykładu „Humor and Polarization”, który przygotowała Giselinde Kuipers. Wykładów plenarnych zostały nagrane i zamieszczone w serwisie YouTube, gdzie można ich wysłuchac pod powyższymi linkami.
Osobiście wzięłam udział w dwóch ostatnich sesjach, dotyczących humoru i tłumaczeń. Sesje były bardzo ciekawe i dotyczyły zagadnień sięgających od niezamierzonego humoru, przez politykę i jej udziwnienie, po humor w polskich programach typu talk-show. Zaskakująco słuchało się rozmowy o humorze i polityce z punktu widzenia komunikacji i językoznawstwa. Równie ciekawe były wykłady z sesji stylów tłumaczeń, które z pewnością przydadzą mi się w przyszłości, jako że studiuję obecnie na dwujęzykowych studiach dla tłumaczy. Wszyscy prelegenci byli bardzo dobrze przygotowani i gotowi udzielić odpowiedzi na zadawane po każdej prezentacji pytania.
Uczestnicy bardzo pozytywnie ocenili organizację oraz poziom merytoryczny konferencji.
Na zakończenie konferencji, prelegenci pojechali na wycieczkę do pobliskiej fabryki i pijalni czekolady w Korczynie. Takim słodkim akcentem zakończono całe wydarzenie.
Małgorzata Opałka