start



Najczęściej oglądane

Newsy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Artykuły

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Aktualności

Juwenalia 2013 w Zakładzie Filologii Rosyjskiej

17-05-2013

 

Radosny czas  poprzedzający tegoroczne Juwenalia był dla Zakładu Filologii Rosyjskiej niezwykle pracowity i to zarówno dla studentów, jak i pracowników. Z jednej strony, studenci Języka i Kultury Rosji w pocie czoła pracowali nad własnym projektem – przygotowywali występ taneczny na ustawionej na krośnieńskim rynku głównej scenie Juwenaliów, z drugiej zaś, starali się poświęcić jak najwięcej czasu na rozmowy i opiekę nad gośćmi z Sankt Petersburga. W tym roku do Krosna przybyli nasi przyjaciele z dawnej stolicy Rosji - gościliśmy prof. Siergieja Kirsanowa i trójkę jego najzdolniejszych studentów.

Juwenalia zostały zainaugurowane we czwartek 16. maja przemarszem studentów na czele z rektorem PWSZ w Krośnie, prof. dr. hab. Grzegorzem Przebindą. Uczestniczyli w nim także studenci z Rosji, dumnie dzierżący swoją flagę narodową.

W piątek 17. maja na krośnieńskim rynku odbywał się Festiwal Nauki, w którym uczestniczył również Zakład Filologii Rosyjskiej. Na głównej scenie natomiast kreatywni studenci Języka i Kultury Rosji mieli okazję zaprezentować rosyjski taniec, wciągając do zabawy zgromadzoną publiczność, a także swoją interpretację szlagieru rosyjskiej piosenkarki Ałły Pugaczowej.

Wspólnym śpiewom nie było końca. Udało się także namówić pana rektora Przebindę  i kanclerza Tereszkiewicza aby  ujawinili swoje umiejętności wokalne. W towarzystwie gości z Rosji i pełnego składu wykładowców Zakładu Filologii Rosyjskiej postanowili oni zaprezentować chóralne wykonanie popularnej rosyjskiej piosenki „Smuglianka”.

Ważnym elementem tegorocznych Juwenaliów był wykład profesora Siergieja Kirsanowa, inaugurujący cykl "Polska i jej sąsiedzi",  zatytułowany 872 dni blokady Leningradu.


Gość z Petersburga podzielił się z zebranymi w auli PWSZ mieszkańcami Krosna, studentami i pracownikami PWSZ chyba najtragiczniejszym epizodem historii swojego miasta. Opowieść złożona z opisów batalistycznych, charakterystyk dowódców, panoramy życia codziennego oblężonego miasta przekraczała ramy relacji o przeszłości, stając się dziejami narodu poddanego presji bezlitosnego wroga i równie bezwzględnych reguł własnego państwa.

(AN, BG)

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito