Umowa PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie z Instytutem Kształcenia Humanistycznego została podpisana 25 czerwca 2013 roku, w przyjaznej atmosferze najbardziej europejskiego z rosyjskich miast - Sankt-Petersburga.
Przypomnijmy, iż współpraca ta została zapoczątkowana wizytą profesora Siergieja Kirsanowa z Sankt-Petersburga, który wystąpił z inauguracyjnym wykładem cyklu "Polska i jej sąsiedzi" podczas Krośnieńskich Juwenaliów 2013.
W uroczystym podpisaniu umowy w gabinecie rektora petersburskiej uczelni, profesora Konstantina Wiszniakowa-Wiszniewieckiego, wziął udział także prorektor do spraw nauki i stosunków międzynarodowych profesor Wadim Wysocki. Rektor Konstantin Wiszniakow-Wiszniewiecki podkreślił symbolikę daty podpisania umowy w już nieco zapomnianym Dniu Przyjaźni i Jedności Słowian.
Sankt-Petersburski Instytut Kształcenia Humanistycznego istnieje od 1998 roku. Aktualnie w Instytucie studiuje ponad 2000 studentów, kształcących się na trzech stopniach - licencjackim, magisterskim i doktoranckim. Mogą oni wybierać spośród kilkudziesięciu specjalności prowadzonych w Instytutach ekonomii i zarządzania, psychologii, administracji, filologii, dziennikarstwa i aktorstwa.
Adres witryny internetowej uczelni z informacją o podpisaniu umowy z krośnieńskim PWSZ: http://www.spbigo.ru/news/detail.php?NEWS_ID=3072
Rektorzy po podpisaniu umowy
"Północna stolica Rosji", jak często nazywany jest Sankt-Petersburg, to drugie co do wielkości miasto Rosji, słynące ze swego wyrazistego europejskiego stylu, promieniującego nowymi trendami kulturalnymi na pozostałą część kraju.
Ze względu na swój stołeczny charakter (Sankt-Petersburg był stolicą Rosji w latach 1712-1918), związane z nim środowisko wybitnych twórców kultury i literatury (Czajkowski, Dostojewski, Achmatowa) oraz specyficzną relację z Moskwą, Petersburg często porównywany jest z Krakowem.
Geograficzne położenie Sankt-Petersburga powoduje zaś, że na przełomie czerwca i lipca miasto właściwie nie zasypia, a turyści mogą rozkoszować się tzw. "białymi nocami", kiedy to w godzinach wieczornych nie zapadają całkowite ciemności.
(BG)