Publikacja ta to wynik wieloletniej refleksji Grzegorza Przebindy nad obecnością rosyjskiej kultury i myśli filozoficznej w Polsce i zarazem pierwsza monografia krakowskiego rusycysty, rektora PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie, opublikowana w Rosji. Uważni polscy czytelnicy mogli już zapoznać się z częścią zawartego tu materiału, albowiem składają się nań eseje i szkice publikowane wcześniej na łamach polskich czasopism ("Tygodnik Powszechny", "Polityka").
Szerszy krąg rosyjskich czytelników może po raz pierwszy zetknąć się z obserwacjami i intelektualnymi dociekaniami Grzegorza Przebindy na temat rosyjskiej kultury, idei, a także ich polskich wątków, zwłaszcza po 1991 roku. Książka właśnie trafia na półki rosyjskich księgarń, pieczołowicie zaktualizowana i uzupełniona przez autora na potrzeby wydawcy i rosyjskich czytelników. W tym kształcie będzie to niewątpliwie pasjonująca lektura także dla polskich miłośników i znawców rosyjskiej kultury.
"(...) Grzegorz Przebinda prezentuje dość rzadką umiejętność obiektywnej refleksji o cudzej subiektywności. Opinie, wielokrotnie przełamywane różnorodnymi sensowymi i intonacyjnymi pryzmatami, w ostatecznym rozrachunku tworzą pojemne, wielowymiarowe szkice i obrazy. Tu dla Grzegorza Przebindy dobre są wszystkie gatunki, oprócz nudnych i trywialnych. (...) Obszerność tematyki, aforystyczność stylu, umiejętność dostrzeżenia nowego w tym, co uważa się za znane i poznane - wszystkie te cechy książki Grzegorza Przebindy gwarantują zapotrzebowanie na nią zarówno wśród specjalistów, jak i dużo szerszej grupy czytelników-intelektualistów, ceniących i miłujących rosyjską i polską kulturową tradycję i współczesność."
[ze słowa wstępnego Dmitrja Baka]
(BG)