Kolejna wspaniała Noc Nauki za nami ! Tym razem Zakład Filologii Rosyjskiej gościł w nowoczesnych murach kampusu politechnicznego przy ul. Dmochowskiego 12. Ciesząc się ze znakomitych warunków w jakich uczą się i pracują nasi przyjaciele inżynierowie, postanowiliśmy tchnąć do tych doskonałych pomieszczeń trochę słowiańskiego ducha i rozgardiaszu. Do tego zadania przystąpili doskonale przygotowani i pełni entuzjazmu - dr Katarzyna Syska, opiekun koła naukowego rusycystów dr Leokadia Styrcz-Przebinda, mgr Dorota Łopuszańska-Patrylak oraz mgr Adam Nowakowski.
Przez cały piątkowy wieczór z sali nr 16, gdzie prezentowali się krośnieńscy filolodzy wszystkich specjalności, dobiegały aromaty pysznych wypieków i mocnej herbaty z samowara, a wszystko to osnute ciemnościami i mgłą krośnieńskiej jesieni oraz dźwiękami wschodniosłowiańskich melodii. Wodę w oryginalnym samowarze (a jakże, mamy taki!) uzupełniał dr Bartosz Gołąbek, aczkolwiek w trakcie imprezy szybko okazało się, że do tego akurat zadania nie są potrzebne jakieś szczególne kwalifikacje.
Z całą pewnością nie można tego powiedzieć o przygotowaniu doskonałych wypieków, które przyniosły ze sobą nasze niezawodne studentki Ola Kurcoń i Magda Szczęch. Ciasteczka był tak dobre i rozeszły się tak szybko, że prawdopodobnie tylko dzięki zachowanej fotografii i dobrym wspomnieniom konsumujących możemy potwierdzić, że faktycznie były.
O godzinie 19.00, na czas wykładu mgra Adama Nowakowskiego przerwaliśmy wspólne śpiewanie i chóralne powtarzanie tekstów rosyjskich piosenek. Zaprezentowane przez wykładowcę zjawisko niefortunnych błędów literowych i drukarskich wprawiło wszystkich słuchaczy w doskonały nastrój. Jak z akademicką powagą podkreślał prelegent, zabawne i nieumyślne pomyłki edytorskie i pisarskie często zmieniały znaczenie przekazywanych treści w niepożądany sposób. Autor wystąpienia postarał się o taki dobór materiału, aby znalazły się w nim pikantne fragmenty o jednoznacznych skojarzeniach, przystających, to prawda, do wieczorowej pory, ale nie nadających się do powtórzenia w towarzystwie dam i dzieci....
Po 21.00 doświadczeniami z pobytów w wielkiej i pięknej Rosji oraz swą kulturoznawczą wiedzą podzieliła się z nami dr Katarzyna Syska, która zapoznała zebranych ze stereotypami Polaka i Polek w społeczeństwie rosyjskim. Ten szkic historyczny stał się przyczynkiem do ciekawej dyskusji na temat naszych relacji z sąsiednimi narodami. Szczególnie interesujące były te fragmenty, które dotyczyły wizerunku przebiegłej, ale pięknej Polki - kusicielki. Doszliśmy wspólnie do wniosku, że do realizacji projektów między naszymi państwami nie należy delegować wyłącznie kobiet...
Październikowa Noc Nauki była kolejną okazją aby przekonać naszych sympatyków i studentów, że jesteśmy pełni pomysłów, wiedzy, kompetencji i twórczego entuzjazmu. Cieszy nas niezmiernie, że także nasi goście spoza uczelni aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, przywołując zabawne anegdoty związane z doświadczeniami zdobytymi na Wschodzie i kulturą naszych sąsiadów zza Buga i Odry.
Wszyscy zebrani mogli się przekonać, że ani ciemności ani granice państwowe nie są nam straszne, czego dowiedliśmy śpiewając przy akompaniamencie gitary dr Leszka Habrata z Zakładu Filologii Germańskiej, któremu serdecznie dziękujemy za głos i piękne wykonanie piosenek Okudżawy, Kaczmarskiego i wielu innych wybitnych bardów polskiej i rosyjskiej przestrzeni.
Подмосковные вечера from Bartosz Golabek on Vimeo.
Było bardzo kolorowo i międzynarodowo. Zapraszamy na kolejne spotkania !
Zdjęcia i tekst
BG