„Są chwile, kiedy namiętności powodują, że robimy rzeczy których nigdy byśmy nie chcieli zrobić. Wtedy brat rzuca się z nożem na brata, wtedy miłość nie przynosi piękna i radości, tylko prowadzi nas w ciemne zaułki.”
Norbert Rakowski (reżyser spektaklu)
„Idiotę” na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego, a w reżyserii Norberta Rakowskiego wystawił Teatr Bagatela w Krakowie. Premiera odbyła się 5 października 2013, natomiast nasza grupa wybrała się na spektakl 10 grudnia.
Około godziny 11.30 nasza osiemnastoosobowa grupa na czele z mgr Dorotą Łopuszańską – Patrylak wyruszyła na jednodniową wycieczkę do Krakowa. Podróż upłynęła szybko i już po dwóch godzinach byliśmy na miejscu. Po szybkiej zbiórce na Rynku rozdzieliliśmy się i spędziliśmy to popołudnie na swój sposób – spacerując po krakowskiej Starówce, a także robiąc zakupy w pobliskiej Galerii.
Około godziny 19.00 wszyscy spotkaliśmy się pod pomnikiem Adama Mickiewicza, gdzie dołączyła do nas dr Joanna Rybarczyk – Dyjewska. Prosto z tego miejsca udaliśmy się do teatru.
„Idiota” to opowieść o istotach kruchych, których emocje, ambicje, pokusa i pycha wygrywają ze zdrowym rozsądkiem.
Fiodor Dostojewski pisząc powieść pt. „Idiota” wyznał, że chce w niej ukazać człowieka na wskroś dobrego – ideał. Zadanie to wydało się mu się dość trudne do zrealizowania w owych czasach.
W wyniku wieloletniej fascynacji dziełem, reżyserowi udało się stworzyć wizję artystyczną zawierającą sporo nowości. Norbert Rakowski do sztuki zaangażował głównie młodych aktorów, co pozytywnie wpływa na odbiór „Idioty”. Znakomitą kreację stworzył Wojciech Leonowicz, który wcielił się w postać księcia Myszkina – przybywającego z dalekiej Szwajcarii. Stoi sam pośród podłości i niezdecydowania innych, którzy wykorzystują jego naiwność, tak jak – Nastasja (Urszula Grabowska – Ochalik), Rogożyn (Dariusz Starczewski), Gania (Patryk Kosiński), czy Agłaja (Angelika Kurowska). Największe wrażenie wywiera postać chorego na suchoty, Hipolita – bardzo realistycznie zagrana przez Bartosza Bielenię. Równie fascynującą rolę odgrywa Trixter, którego zagrał Marek Kałużyński. Przebywa na scenie praktycznie cały czas, łączy w sobie nie tylko głosy drugoplanowych postaci z powieści, ale też „technicznego” i narratora w jednym.
Sztuka ma skłaniać widza do refleksji, czy w dzisiejszych czasach jest szansa by być uczciwym człowiekiem i czy trudne wybory mogą przynosić dobro zamiast skomplikowanych bolesnych wydarzeń.
Najmilszą niespodzianką było pamiątkowe zdjęcie z aktorami. Senni i pełni wrażeń około godziny 22.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Krosna.
Wyjazd w całości został zasponsorowany przez Koło Naukowe „Досуг”. Opiekunem Koła jest dr Leokadia Styrcz-Przebinda, która jak zawsze mocno zaangażowała się w sprawy studentów i pomogła w pozyskaniu środków na wyjazd. W imieniu wszystkich studentów: Большо́е спаси́бо!
Więcej informacji o spektaklu na stronie Teatru Bagatela.
Studentki specjalności Język rosyjski dla biznesu