Rok liturgiczny w Kościele prawosławnym opiera się na 12 głównych świętach. „Świętem świąt” nazywają prawosławni Paschę, czyli Wielkanoc (nie jest wliczana do 12 świąt głównych). Święta prawosławne w wielu miejscach zbiegają z tradycją Kościoła łacińskiego. Rozbieżności w dacie obchodów niektórych świąt wynikają z użycia innych kalendarzy: juliańskiego (stary styl) i gregoriańskiego (nowy styl), różniących się aktualnie o 13 dni.
Prawosławne Chrześcijaństwo to dominujące wyznanie u naszych wschodnich sąsiadów w Białorusi, Rosji i Ukrainie. W tym roku Boże Narodzenie w kościele prawosławnym obchodzone będzie 7 stycznia.
Dzień 7 stycznia (25 grudnia wg starego stylu) wybrano nie na podstawie informacji biblijnych o narodzinach Chrystusa, lecz ze względu na rzymskie święta, które obchodzono pod koniec roku, kiedy to na półkuli północnej następuje przesilenie zimowe. Urządzano wtedy Saturnalia (ku czci Saturna – boga rolnictwa) oraz połączone święta dwóch bóstw słońca: rzymskiego Sola i perskiego Mitry. Narodziny obu bogów świętowano właśnie tego dnia, na który to dzień według kalendarza juliańskiego przypadało przesilenie zimowe.
Te pogańskie święta zaczęto "chrystianizować" w roku 350 gdy papież Juliusz I ogłosił 25 grudnia dniem narodzin Chrystusa. Obchody Bożego Narodzenia stopniowo wzbogacały się o inne obrzędy związane z przesileniem lub je zastępowały.
Przypominamy iż z inicjatywy Koła Naukowego „Dosug” na półkach czytelni PWSZ w Krośnie można znaleźć publikację zatytułowaną „Z kalendarza rosyjskich świąt”, w której jeden z rozdziałów poświęcony jest prawosławnemu Bożemu Narodzeniu.
Szczegółowe informacje o święcie Bożego Narodzenia obchodzonym wśród prawosławnych w Polsce: http://swieta.dubicze.com/01-07-podlasie-cerkiew-rozdiestwo-christowo-boze-narodzenie.php
BG