start



Najczęściej oglądane

Newsy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Artykuły

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Aktualności

Zamarznięta rzeka w...
Spotkanie z władzami UrGPU....
Obrady konferencji
Dr Rybarczyk-Dyjewska dumnie...
Studentki Marina Kustowa i...
Spotkanie ze studentami I...
Prawie cała kadra Instytutu...
Sobotni poranek, wejście do...
Prostokątny „okrągły stół” w...
Muzeum Pisarzy Uralu XX w. Na...
Muzeum Pisarzy Uralu XX w. z...
Instytut Psychologii UrGPU w...

Krośnieńscy wykładowcy na granicy Europy i Azji

28-01-2014

W dniach 20–27.01.2014 dwuosobowa delegacja z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia gościła w Jekaterynburgu, położonym prawie 3500 km od Krosna, na styku Europy i Azji. Dr Joanna Rybarczyk-Dyjewska i mgr Adam Nowakowski udali się do Rosji na zaproszenie partnerskiego Uralskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego (UrGPU). Głównymi celami wizyty był udział w międzynarodowej interdyscyplinarnej konferencji „Dialog międzykulturowy: na styku nauk” oraz rozmowy o dalszym rozwoju współpracy pomiędzy obiema uczelniami.

Krośnieńska delegacja dotarła do Jekaterynburga we wtorek 21 stycznia nad ranem, po 12 godzinach lotu. Kluczowym wydarzeniem pierwszego dnia wizyty było spotkanie z władzami UrGPU: wykonującą obowiązki rektora prof. Alewtiną Simonową, prorektorem ds. współpracy międzynarodowej prof. Anatolijem Czudinowem i prorektor ds. nauki prof. Swietłaną Miniurową. Rozmowy poświęcone były edukacji wyższej w Polsce oraz perspektywom dalszego rozwoju współpracy pomiędzy PWSZ i UrGPU. Obdarowanie prof. Simonowej potężnych gabarytów monografią „Michaił Bułkahow, jego czasy i my” (pod redakcją Grzegorza Przebindy i Janusza Świeżego) wzbudziło zachwyt nad tym, że Polsce tyle uwagi poświęca się temu wybitnemu pisarzowi. Reszta dnia minęła na bliższym zapoznawaniu się z kadrą naukową Instytutu Psychologii UrGPU, w tym jego dyrektor, dr Ludmiłą Maksimową, oraz koordynującą współpracę z naszą uczelnią dr Natalią Leonenko.

Środa 22 stycznia w całości poświęcona została konferencji „Dialog międzykulturowy: na styku nauk”. Stawiło się na niej nie tylko liczne grono reprezentujących różne dziedziny nauki (psychologię, filologię, matematykę, fizykę, historię) badaczy, na czele z trzema prorektorami UrGPU, ale także silna reprezentacja studentów. Konferencję inaugurował prof. Czudinow, obrady otworzył zaś wspólny referat dr Leonenko i mgr. Nowakowskiego, poświęcony polsko-rosyjskiemu projektowi „Dialog międzykulturowy po rosyjsku”, w ramach którego studenci psychologii UrGPU oraz studenci trzeciego roku Dwujęzykowych Studiów Dla Tłumaczy, spotykają się ze sobą i dyskutują w ramach wideokonferencji w trybie on-line, doskonaląc swoje kompetencje językowe, społeczne i kulturowe. Akcenty polskie rozbrzmiały także w kolejnym bloku tematycznym, w którym swoje referaty przedstawiła wpierw dr Rybarczyk-Dyjewska, mówiąca o polsko-rosyjskich entostereotypach oraz sposobach ich badania, potem zaś – tym razem indywidualnie – mgr Nowakowski, mówiący o rosyjsko-polskich stosunkach literackich.

Kolejny dzień pobytu, czwartek 23 stycznia, także poświęcony został polsko-rosyjskiemu dialogowi kulturowemu za sprawą spotkań z miejscowymi studentami – wpierw z uczestnikami projektu „Dialog międzykulturowy po rosyjsku”, potem zaś ze słuchaczami I roku psychologii. Młodzież wykazała wielkie zainteresowanie Polską i jej kulturą, zadawała dociekliwe pytania dotyczące życia studenckiego, perspektyw zawodowych oraz możliwości zaangażowania się we współpracę pomiędzy PWSZ w Krosno i UrGPU w Jekaterynburgu. Ciekawostką jest, że naszej delegacji towarzyszyła tego dnia lokalna telewizja, której poświęcony tejże współpracy reportaż mogli obejrzeć w wieczornym wydaniu wiadomości wszyscy mieszkańcy Uralu.

Punktem kulminacyjnym piątku, 24 stycznia, była wizyta naszych przedstawicieli w nowoczesnym Muzeum Pisarzy Uralu XX w., po którym oprowadzał ich jeden z czołowych poetów Jekaterynburga, Wadim Osipow, będący również nauczycielem akademickim. W tym samym budynku odbył się także okrągły stół, w których prócz dr Rybarczyk-Dyjewskiej i mgr Nowakowskiego, uczestniczyli także: prof. Miniurowa, dr Leonenko, wybitny literaturoznawca prof. Leonid Bykow, nagrodzona przez prezydenta Federacji Rosyjskiej dziennikarka Natalia Paegle, pisarz science-fiction Borys Dolingo, historyk i poeta dr Dymitr Rastorgujew oraz autorka literatury dla dzieci Olga Kołpakowa. Moderatorem spotkania był zaś dr Osipow. Rozważania zebranych skupiły się na kondycji współczesnej literatury polskiej i rosyjskiej, promowaniu oraz badaniom twórczości pisarzy regionalnych, walce ze szkodliwymi stereotypami polsko-rosyjskimi.

Wraz z końcem tygodnia roboczego, końca dobiegła nasycona pracą część wizyty. W ramach odpoczynku, w sobotę goście z Krosna udali się wraz z niemal całą kadrą Instytutu Psychologii UrGPU na granicę Europy i Azji, stamtąd zaś, do leżącej już po azjatyckiej stronie wioski Aramaszewo, która mimo że zamieszkuje ją zaledwie 300 mieszkańców, ma do zaoferowania słynne na całą Rosję muzeum wsi uralskiej, cerkiew z XVII w., a także wspaniałe górskie pejzaże. Niedziela z kolei była dniem wolnym, mimo to krośnieńska delegacja raz jeszcze spotkała się z sympatycznymi, nadal spragnionymi odpowiedzi i opowieści studentami rosyjskimi.

Delegacja opuściła Jekaterynburg w poniedziałek 27 stycznia nad ranem. Choć lot i tym razem trwał paręnaście godzin, to jednak – dzięki aż pięciogodzinnej różnicy czasu – dr Rybarczyk-Dyjewska i mgr Nowakowski dotarli do Polski w południe. W Warszawie przywitał ich śnieg i mróz, który nijak jednak miał się do sięgających -30 stopni temperatur, jakie panowały w minionym tygodniu w Jekaterynburgu i jego okolicach.

 

Wynotował i opracował

mgr Adam Nowakowski

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito