W dniu 4.03.2014 w PWSZ w Krośnie odbyło się otwarcie wystawy numizmatycznej „Historia pieniądza na ziemiach rosyjskich” które zorganizowane zostało przez Zakład Filologii Rosyjskiej oraz Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Krośnie. Swoje zbiory zaprezentowali krośnieńscy kolekcjonerzy: Antoni Kubit (Prezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Krośnie) oraz Zbigniew Więcek (v-ce Prezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Krośnie).
W imieniu Jego Magnificencji Rektora PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie profesora Grzegorza Przebindy gości powitał Kanclerz mgr Franciszek Tereszkiewicz. Podczas powitania zostały odczytane listy Jego Magnificencji Rektora z podziękowaniami za zorganizowanie wystawy.
Na wstępie zaproszeni goście opowiedzieli zebranym słuchaczom o genezie powstania Towarzystwa, które swój obecny status posiada stosunkowo niedawno, bo zaledwie od 1991 roku. Na spotkanie przybyli studenci krośnieńskiej rusycystyki, a także Dyrektor Instytutu Humanistycznego dr. Władysław Chłopicki oraz wykładowcy Zakładu Filologii Rosyjskiej; dr Joanna Rybarczyk-Dyjewska, mgr Paulina Balandyk oraz mgr Adam Nowakowski.
Jak dowiedzieliśmy się, Polskie Towarzystwo Numizmatyczne wywodzi się z przedwojennego zorganizowanego ruchu numizmatycznego. Jego poprzednikami były: Towarzystwo Numizmatyczne w Krakowie (rok założenia - 1888), Towarzystwo Numizmatyczne Warszawskie (rok założenia - 1915, sięgające swoimi korzeniami do roku 1845), Towarzystwo Numizmatyczne w Poznaniu (rok założenia - 1920), Związek Numizmatyków Lwowskich (rok założenia - 1925) i Towarzystwo Numizmatyczne w Bydgoszczy (rok założenia - 1935). W okresie powojennym numizmatycy polscy zrzeszeni byli kolejno: w Polskim Towarzystwie Archeologicznym, potem w Polskim Towarzystwie Archeologicznym i Numizmatycznym.
Oprócz historii powstania Towarzystwa studenci usłyszeli także kilka numizmatycznych ciekawostek np. o tym że najcięższa kolekcjonerska moneta waży ponad pół kilograma, z kolei najdroższa warta jest około 36 tys. złotych. Kulminacyjnym momentem, który miał miejsce tuż po prelekcji była wystawa zgromadzonych przez kolekcjonerów ‘ skarbów”, pochodzenie niektórych z nich sięgało jeszcze XVIII wieku.
Przy okazji oglądania gablot z monetami oraz banknotami panowie: Antoni Kubit oraz Zbigniew Więcek kontynuowali swoje opowieści, opisując poszczególne okresy historyczne i pokazując studentom obowiązującą wówczas „walutę”. Interesujące dla studentów uczących się języka rosyjskiego okazały się również anegdoty dotyczące pochodzenia niektórych słów związanych z nazwami rosyjskich pieniędzy np., kopiejka pochodzi od słowa копия (rycerska kopia) a rubel od słowa рубить (rąbać). Goście odpowiadali również chętnie na pytania studentów, i tu cenna informacja dla wszystkich, którzy chcieliby wstąpić w „szeregi towarzystwa”: nie trzeba posiadać żadnych zbiorów. Pan Antoni zasugerował, że doskonałym początkiem stworzenia własnej kolekcji, mogą stać się aluminiowe monety pochodzące z lat 80, które jeszcze na pewno posiada niejedna babcia.
W imieniu wszystkich studentów, którzy wzięli udział w wystawie, dziękuję organizatorom za profesjonalny i niezwykle ciekawy wykład oraz podzielenie się swoją pasją na forum naszej uczelni. Z pewnością niejedna osoba zechce także ją podzielić.
tekst: Aneta Zajdel (II JiKR)