start



Najczęściej oglądane

Newsy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Artykuły

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Aktualności

XV Krośnieńskie Juwenalia i Międzynarodowy Festiwal Młodzieży w naszym Zakładzie [RELACJA]

25-05-2014

W tym roku Zakład Filologii Rosyjskiej PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie gościł wyjątkową liczbę gości ze Wschodu. Na zaproszenie do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Młodzieży pozytywnie odpowiedziały trzy uczelnie - białoruski Uniwersytet im. A. Puszkina w Brześciu,  Filia Rosyjskiego Panstwowego Uniwersytetu w Domodiedowo oraz Państwowy Uralski Uniwersytet Pedagogiczny w Jekaterynburgu. Ta bezprecedensowa liczba gości (poza delegacjami rosyjskojęzycznymi uczelnia gościła także grupy z Hiszpanii, Słowacji, Ukrainy i  Węgier) była nielada wyzwaniem organizacyjnym, któremu staraliśmy się sprostać jak najlepiej. Oprócz grup studenckich, na specjalne zaproszenie JM Rektora, przybył do Krosna pisarz Dmitrij Bykow, który wygłosił wykład na temat związków Bułata Okudżawy z Polską.

Najważniejszym wydarzeniem podczas tegorocznego święta uczelni i studentów było uroczyste posiedzenie Senatu PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie, zwieńczone Międzynarodowym Festiwalem Młodzieży, podczas którego ze swoimi pokazami występowały grupy artystyczne studentów z  zaproszonych uczelni z zagranicy.

Zespół gości z Brześcia, po raz pierwszy składający wizytę w Krośnie, zaprezentował się w białoruskim tańcu w tradycyjnych strojach ludowych.

 

 

Grupa z Domodiedowo postawiła na efektowne show z elementami tańca współczesnego nawiązującego do rosyjskiej tradycji.

Goście z Jekaterynburga wraz ze studentami III roku Dwujęzykowych studiów dla tłumaczy przygotowali krótki pokaz oparty o tradycyjną bajkę ludową. Warto podkreślić, że ta współpraca sceniczna jest owocem zajęc Video On-Line prowadzonych wraz z przyjaciółmi z Jekaterynburga już od dwóch lat.

 

Krośnieńscy studenci podczas prezentacji kierunku w trakcie Festiwalu Nauki na scenie na Rynku  zademonstrowali zaś swoje zdolności aktorskie i parodystyczne prezentując znany z ekranów telewizji i zaadaptowany na potrzeby tego występu show "Voice of Poland".

Tłumaczony przez dr Katarzynę Syskę wykład Dmitrija Bykowa zgromadził liczną publiczność znającą twórczość Okudżawy z różnych źródeł. Znaczna część widowni, związana pokoleniowo z muzyką rosyjskich bardów, z zainteresowaniem przyjęła wykład, który przypomniał im i po raz kolejny uzmysłowił jak silne były emocjonalne związki Okudżawy z Polską. Słuchacze mogli się także dowiedzieć jak Dmitrij Bykow ocenia i rozumie zjawisko polskiej tożsamości kulturowej. Na prośbę prowadzącego spotkanie profesora Przebindy pisarz opowiedział także o relacji Bułata Okudżawy i Agnieszki Osieckiej.


Będąc kilka dni w Krośnie nasi goście szczególnie docenili pomysł i formę prezentacji ekspozycji w Centrum Dziedzictwa Szkła. Z największym zainteresowaniem spotkały się stanowiska wydmuchiwania oraz grawerowania szkła.

Radosna i twórcza wizyta gości ze wschodnich krańców Europy w Krośnie, ich wystąpienia i pokazy, a także zawarte nowe znajomości i miłe wspomnienia ze wspólnie spędzonego intensywnie czasu pozwoliły nam wszystkim na nowo spojrzeć na kulturę jako element wspierający dobrosądzieckie współistnienie różnych, lecz niezwykle bliskich sobie nacji. Takie rzeczy dzieją się tylko w Krośnie.

BG

 

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito