W dniach 19.07.- 23.07.2014 r. Krosno miało przyjemność gościć polonijny zespół SYBERYJSKI KRAKOWIAK oraz grupę PIAST ze Szwajcarii. W niedzielę 20 lipca, na letnich wieczorkach w rynku, mogliśmy podziwiać tańce rosyjskie i polskie w wykonaniu grupy z Syberii.
W poniedziałek natomiast, dla zaproszonych gości została zorganizowana wycieczka do ruin zamku „Kamieniec” ze wzgórzem zamkowym w Odrzykoniu. W tej wyprawie mieli okazję uczestniczyć również studenci Filologii Rosyjskiej. Oto kilka słów studentki uczestniczącej w spotkaniu.
W poniedziałek o godzinie 18.00, goście z Rosji i Szwajcarii, oraz my, studenci Filologii Rosyjskiej zebraliśmy się niedaleko hotelu TWIST. Stamtąd zostaliśmy odwiezieni autokarem do Odrzykonia. Tam czekał na nas przewodnik, który oprowadził nas po ruinach zamku Kamieniec, a także opowiedział nam interesującą historię związaną z tym miejscem. Już tutaj mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności językowe J Zostaliśmy poproszeni przez grupę osób z Rosji, abyśmy tłumaczyli im niezrozumiałe dla nich fragmenty wypowiedzi przewodnika. Potem zostało zorganizowane dla wszystkich ognisko. Przy ognisku mogliśmy poznać wszystkich gości, porozmawiać na różne ciekawe tematy. Zarówno grupa z Rosji, jak i ze Szwajcarii wywarła na nas bardzo pozytywne wrażenie. Byliśmy zaskoczeni ich sposobem bycia, otwartością, obchodzeniem się z innymi ludźmi. Członkowie zespołu „Syberyjski Krakowiak” chętnie opowiadali nam o swoim mieście Abakan, który liczy ponad 160 tysięcy mieszkańców, o swojej działalności artystycznej, która została zapoczątkowana w 1997 roku. W repertuarze zespołu są między innymi pieśni i tańce regionów Polski: Kurpiowskiego, Kaszubskiego, Lubelskiego, Rzeszowskiego, Mazurskiego, Śląskiego i Krakowskiego. Oprócz tego w repertuarze zespołu tańce: mazurek, polonez, kujawiak, oberek oraz ludowe pieśni i tańce Chakasów, Rosjan –Sybiraków. Podczas spotkania mieliśmy zaszczyt również gościć wiceprezydenta Krosna – Bronisława Barana, który wręczył przybyłym zespołom polonijnym upominki. Swoją obecność na ognisku zaznaczył także ludowy zespół KOMBORNIA. Wszyscy bawili się znakomicie, śpiewom i tańcom nie było końca.
Niestety… wszystko co dobre szybko się kończy. O godzinie 22.00 wróciliśmy do Krosna, gdyż następnego dnia nasi goście wybierali się już do Rzeszowa, na XVI Światowy Festiwal polonijnych Zespołów Folklorystycznych.
Dla nas- studentów było to kolejne niebywałe przeżycie. Zetknięcie się z inną kulturą, językiem oraz jest dla każdego filologa bezcenne. Imprezę możemy zaliczyć do bardzo udanych. Dopisali uczestnicy, pogoda i dobre nastroje.
Urszula Ożóg