O godzinie 7.00 uczestnicy wycieczki zebrali się na ulicy Legionów w Krośnie. Pod opieką dr Joanny Kułakowskiej-Lis wyruszyliśmy autokarem do Krakowa. Po ponad dwugodzinnej podróży przybyliśmy na trwające 18 Międzynarodowe Targi Książki. Po raz pierwszy odbywają się one (należy tu zaznaczyć, że przedsięwzięcie trwa do niedzieli) w EXPO Kraków (ang. International Exhibition and Convention Centre EXPO Kraków) – obiekt targowo-kongresowy zlokalizowany na ulicy Galicyjskiej 9. W targach biorą udział najbardziej znaczące wydawnictwa, autorzy, znane osobistości świata kultury. Każdy uczestnik tejże imprezy ma okazję porozmawiać ze swoim ulubionym pisarzem, a także kupić interesującą dla siebie książkę po znacznie niższej cenie. Po raz pierwszy targi mają charakter międzynarodowy za sprawą rekordowej liczby wystawców z zagranicy, m.in. z Bułgarii, Białorusi, Czech, Australii, Finlandii, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Kanady, Austrii, Belgi, Szkocji, USA, Węgier, Włoch. Największym powodzeniem u naszych studentów cieszyły się stoiska z książkami do nauki języków obcych, a także stoiska wydawnictw uczelnianych. Przez niemal dwie godziny studenci z ogromnym zainteresowaniem przeglądali rozmaite pawilony książkowe.
Po godzinie 13.00, wraz z dr Joanną Kułakowską – Lis i mgr Adamem Nowakowskim udaliśmy się w kierunku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam nastąpiło podzielenie grup – Poloniści oraz Dwujęzykowe Studia dla Tłumaczy podążyli do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, natomiast grupa Języka i Kultury Rosji i Języka Rosyjskiego dla Biznesu skierowała się na wystawę książek rosyjskich, które zostały podarowane przez Dom Emigracji Rosyjskiej im. A. Sołżenicyna w Moskwie, bibliotece Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Po wizycie na Uniwersytecie Jagiellońskim, studenci, korzystając z czasu wolnego, udali się zwiedzać Kraków. O godzinie 17:30 wszyscy zebraliśmy się pod pomnikiem Adama Mickiewicza i z tego miejsca przemieściliśmy się do Filharmonii im. Karola Szymanowskiego, gdzie odbywał się koncert, któremu towarzyszyła wystawa instrumentów smyczkowych pochodzący z mistrzowskiej pracowni lutniczej Emanuel Wilfer Doublebass. Publiczność mogła wysłuchać repertuaru cenionych kompozytorów i skrzypków, m.in. Antonio Vivaldiego oraz Henryka Wieniawskiego, wirtuoza kontrabasu, dyrygenta i kompozytora - Giovanniego Bottesiniego, pianisty, kompozytora muzyki poważnej - Wojciecha Kilara. Na całej sali panowało skupienie. Orkiestra Filharmonii Krakowskiej w pełni ukazała możliwości dźwiękowe instrumentów muzycznych. Najdłużej w pamięci pozostaną momenty, kiedy orkiestra wykonywała niespodziewane zawroty, zaskakując słuchaczy zmianą napięcia. Partie solowe filharmoników wzbudzały wielki podziw w słuchaczach. Studenci byli pod wielkim wrażeniem, gdyż dla niektórych był to pierwszy taki koncert. Niekończąca się fala braw po zakończonym występie należycie nagrodziła muzyków.
Pełni wrażeń, około godziny 20:00 opuściliśmy filharmonię i udaliśmy się do autokaru, który przetransportował nas do Krosna.
Studenci należący do Koła Naukowego „Dosug” pragną serdecznie podziękować opiekunowi Koła, dr Leokadii Styrcz - Przebindzie za pomoc w pozyskaniu środków na wyjazd. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie finansowe, które umożliwia nam wszechstronne rozwijanie naszych zainteresowań.
Więcej zdjęć w Galerii.
Urszula Ożóg (III JiKR)