start



Najczęściej oglądane

Newsy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Artykuły

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Aktualności

Studencka relacja z POLSKO - UKRAIŃSKIEJ KONFERENCJI W RAMACH PROJEKTU GEO-KARPATY

19-11-2014

PROJEKT GEO-KARPATY – UTWORZENIE POLSKO – UKRAIŃSKIEGO SZLAKU TURYSTYCZNEGO

W dniu 29 października dwie grupy studentów PWSZ w Krośnie tj. studenci kierunku Język rosyjski dla biznesu oraz Język i kultura Rosji miały zaszczyt uczestniczyć w polsko - ukraińskiej konferencji  zorganizowanej przez zespół projektu Geo-Karpaty.  W projekcie biorą udział: młodzież z Ukrainy, uczniowie krośnieńskich szkół podstawowych i gimnazjów, przedstawiciele władz lokalnych i miast partnerskich, oraz inni zaproszeni goście i media.

Na zdjęciu uczestnicy konferencji z wiceprezydentem Krosna Bronisławem Baranem

Liczna grupa studentów filologii rosyjskiej PWSZ w Krośnie wraz z mgr Pauliną Balandyk i dr Katarzyną Syską stawiła się w hotelu Nafta już z samego rana, aby wziąć udział w konferencji. Konferencja była ostatnim punktem w programie projektu. Początkowym i zarazem bardzo ciekawym elementem konferencji była prezentacja Witolda Grodzkiego, jednego ze specjalistów Geo – Karpaty. Dotyczyła ona tak bliskich nam Bieszczad. Dla nas studentów języka rosyjskiego bardzo ważnym elementem było to, że podczas konferencji mogliśmy zapoznać się z tym jak wygląda praca tłumacza. Dzięki słuchawkom, które otrzymaliśmy od organizatorów mogliśmy usłyszeć tłumaczenie konferencji na język ukraiński. Byliśmy bardzo zaintrygowani i pełni podziwu dla tłumacza Bogusława Saleja. Oprócz prezentacji mieliśmy też okazję obejrzeć krótki filmik podsumowujący poprzednie wydarzenia jakie miały miejsce w ramach projektu. Krośnieńska młodzież wraz z ukraińskimi gośćmi brała udział w rozgrywkach sportowych, organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krośnie. Filmik przedstawił także zdjęcia ze wspólnej wycieczki młodzieży w Bieszczady. Na konferencji wręczono nagrody i dyplomy za udział w rozgrywkach. Konferencja była bardzo interesująca, mieliśmy nawet okazję zrobić wspólne, pamiątkowe zdjęcie z gośćmi z Ukrainy oraz porozmawiać z jednym z opiekunów grupy ukraińskiej, który uraczył nas cukierkami prosto z Ukrainy.

Na zdjęciu Bogusław Salej w rozmowie z Katarzyną Syską

Na koniec, ważnym elementem dla nas studentów filologii rosyjskiej, była okazja do rozmowy z tłumaczem konferencji Bogusławem Salejem, który opowiedział nam o tym jak wygląda jego praca. Dostaliśmy kilka bardzo cennych wskazówek. Kilkoro z nas miało też okazję wypróbować swoich sił w tłumaczeniu symultanicznym. Pod nadzorem Pana Bogusława mogliśmy wejść  do specjalnej dźwiękoszczelnej kabiny i tłumaczyć t,o co dr Katarzyna Syska w danym momencie przekazywała reszcie naszej grupy w sali konferencyjnej. Było to z pewnością bardzo zabawne, ale też stresujące.

Na zdjęciu próbka pracy w kabinie tłumacza (w słuchawkach Patrycjusz Wojnar)

Konferencja była dla nas bardzo ciekawym wydarzeniem, mogliśmy bowiem w praktyce sprawdzić jak wyglądają tego typu imprezy, gdzie do czynienia mamy z obcojęzycznymi gośćmi. Spotkanie było także okazją do zapoznania się z przedstawicielami różnych instytucji i bardzo ciekawym doświadczeniem.

Tekst i zdjęcia
Urszula Leśniak, II rok języka rosyjskiego dla biznesu

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito