start



Najczęściej oglądane

Newsy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Artykuły

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Aktualności

Zakład Filologii Rosyjskiej na Konferencji Nauczycieli Języka Rosyjskiego w Rzeszowie - RELACJA

10-12-2014

10 grudnia 2014 roku z inicjatywy Podkarpackiego Oddziału Stowarzyszenia Polska-Wschód, oraz Koła Języka Rosyjskiego w Zespole Szkół numer 2 im. Tadeusza Rejtana w Rzeszowie pod kierunkiem mgr Bożeny Derewienko, odbyła się konferencja nauczycieli języka rosyjskiego pt. Język rosyjski w szkole, czy jest nam potrzebny.

Na zaproszenie organizatorów, oprócz licznie zgromadzonych nauczycieli języka rosyjskiego przybyli także także w imieniu Podkarpackiego Kuratora Oświaty Pani Marta Mazur-Dousery Kierownik Oddziału Administracji i Obsługi Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, w imieniu prezydenta Rzeszowa Pełnomocnik  ds. oświaty i pomocy społecznej Henryk Wolicki oraz pan Aleksander Asikajew z Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie.

W  konferencji wzięli także udział pracownicy Zakładu Filologii Rosyjskiej wraz ze studentami specjalności język i kultura Rosji, język rosyjski dla biznesu oraz  dwujęzykowych studiów dla tłumaczy.

Pierwsza część spotkania poświęcona była wystąpieniom Kierownika Zakładu Filologii Rosyjskiej doktora Bartosza Gołąbka oraz doktor Marii Kossakowskiej-Maras reprezentującej Katedrę Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Doktor Kossakowska-Maras przedstawiła w swym wystąpieniu przegląd najnowszych produkcji filmowych z rynku rosyjskiego, a także internetowe źródła informacji o współczesnej Rosji.

 

 

Doktor Bartosz Gołąbek zwrócił uwagę na konieczność pogłębionej refleksji wśród nauczycieli i wykładowców na temat celów nauczania języka rosyjskiego w kontekście bieżącej sytuacji międzynarodowej i gospodarczej. Jako główny wątek w propagowaniu nauczania języka rosyjskiego wskazał pragmatyzm oraz zrównoważony model dydaktyki języka rosyjskiego w oparciu o profilowany dobór treści nauczania. Celem takiego ujęcia powinno być przygotowanie uczących się do przyszłych zadań zawodowych. Uczniowie polskich szkół pogłębiając swą wiedzę na temat obszaru języka rosyjskiego powinni także swobodnie komunikować rosyjskim odbiorcom treści związane z polskimi realiami politycznymi i społecznymi, polską geografią i dziedzictwem kulturowym, także na poziomie regionalnym. W jego opinii punktem otwarcia do znowelizowania ujęcia celów i potrzeb a nauczaniu języka rosyjskiego powinien być rok 2010, w którym katastrofa samolotu prezydenta RP na terytorium Rosji ujawniła kulturową i językową przepaść w komunikacji między naszymi krajami.

 Relacja Olgi Hałabud z Polskiego Radia Rzeszów

Druga część konferencji skoncentrowana była wokół wystąpień uczniowskich i studenckich. Studenci-rusycyści z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie zaprezentowali osiągnięcia Koła Naukowego Rusycystów Dosug, omówili praktyki studenckie, a także swoje spostrzeżenia dotyczące jednoczesnej nauki języka angielskiego i rosyjskiego na dwujęzykowych studiach dla tłumaczy.

W dyskusji oprócz reprezentantki Uniwersytetu Rzeszowskiego, wzięli także udział mgr Paulina Balandyk, mgr Dorota Łopuszańska-Patrylak, oraz pan Aleksander Asikajew z Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie, którego wypowiedzi na prośbę organizatorów tłumaczyła doktor Katarzyna Syska z Zakładu Filologii Rosyjskiej.

Oprawę muzyczną i poczęstunek przygotowało prężnie działające w Zespole Szkół nr 2 w Rzeszowie szkolne Koło Języka Rosyjskiego pod kierunkiem mgr Bożeny Derwienko.

Wystąpieniom na Konferencji przysłuchiwali się: Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie pani mgr Stanisława Pepera wraz z Wicedyrektor mgr Barbarą Rząsą, oraz Wiceprezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Leszek Solarek i Prezes Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód  Stanisław Jucha.

Zdjęcia: Urszula Leśniak II rok JRDB

BG

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito