Relacja z III Targów Zatrudnienia i Edukacji w ramach Akademickich Dni Nauki
13-03-2016
W ramach trwających od 9.03.2016 r. Akademickich Dni Nauki członkinie Koła Naukowego Rusycystów „Dosug” wraz ze swą opiekunką naukową po raz kolejny aktywnie uczestniczyły w dużej, otwartej imprezie - III Targach Zatrudnienia i Edukacji, zorganizowanej przez PWSZ w Krośnie we współpracy z IBS Poland oraz Grupą Nowy Styl. Ta ostatnia ufundowała do wygrania przez uczestników atrakcyjną nagrodę w postaci ergonomicznego krzesła (vide zdjęcie nr 1).
Miejscem imprezy, odbywającej się 11.03.2016 r. w godz. 9-14, była hala sportowa Kampusu Techniczno-Sportowego PWSZ w Turaszówce. Na parterze mieściły się stoiska przedsiębiorców różnych branż, starających się przedstawić studentom i absolwentom swą ofertę pod kątem praktyk, staży, a także przyszłej pracy.
Na piętrze natomiast prezentowały się poszczególne koła naukowe, działające w PWSZ w Krośnie. Tu trafiali przede wszystkim uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy mogli swobodnie rozejrzeć się, pomyśleć perspektywicznie o wyborze kierunku dalszej edukacji. Nasze stoisko odwiedzili na przykład uczniowie Technikum Elektronicznego w Turaszówce, którzy obecnie mają również w programie język rosyjski.
Ekspozycja naszego koła prezentowała dla zainteresowanych także najnowsze rosyjskie wydania książek Noblistki - Swietłany Aleksijewicz oraz ich konkurujące ze sobą tłumaczenia Leszka Wołosiuka i Jerzego Czecha. Została ona na bieżąco przygotowana przez Martę Krasowską, Aleksandrę Indyk, Magdalenę Gawron i Brygidę Wiśniewską (autorkę zdjęć do tej relacji) oraz Urszulę Leśniak, która wcześniej opracowała obszerną prezentację demonstrującą działalność i zagraniczne wyprawy Koła Naukowego „Dosug” do Lwowa i Moskwy.
Są to studentki III roku JRdB, uczestniczki seminarium dr L. Styrcz-Przebindy. Warto dodać, że w swych pracach licencjackich podejmują tak ważkie tematy jak losy Polaków na zesłaniu w Kazachstanie czy postawy ludzi w obliczu wielkich tragedii (takich jak interwencja rosyjska w Afganistanie czy katastrofa w Czarnobylu), które przedstawia w swych przejmujących reportażach Swietłana Aleksijewicz.
LSP
A oto przegląd tego, czego można było spróbować w czasie niedawnych Targów Zatrudnienia i Edukacji w relacji Oli Indyk, III rok JRdB :
- przejść testy kreatywnego myślenia – należało napisać jak najwięcej skojarzeń związanych z pociągiem, a następnie jak najwięcej wyrazów na literę G – na oba zadania była przeznaczona minuta, następnym zadaniem było dokończenie opowiadania, a na koniec – rysunek przedstawiający swoją osobę,
- spróbować kiełków różnych warzyw, np. buraka i słonecznika,
- miałam możliwość precyzyjnego zlutowania kabelków – Panowie na stoisku firmy Fix it byli zaskoczeni, że jak na pierwszy raz tak ładnie mi to wyszło,
- zapoznać się z ofertą stoiska „Praca w Krakowie” – możliwość pracy z językami w Krakowie,
- poznać ofertę: Praca na Alasce – ciężka praca przy filetowaniu ryb na Alasce, dodatkowo potrzebny jest na początek spory pieniężny wkład własny (który później jest zwracany),
- obejrzeć stoisko firmy Tarkett z Jasła – mają możliwość odbycia praktyk studenckich (podobnie jak wiele innych firm obecnych na Targach),
- nie przegapić możliwości jazdy symulatorem samochodu wyścigowego po torze – nie było to takie proste, na jakie wyglądało!
Aleksandra Indyk, prezes Koła Naukowego Rusycystów "Dosug".