Odbyła się kolejna wideokonferencja z udziałem polskich i rosyjskich studentów (w tym także dwóch ubiegłorocznych absolwentów specjalności Język i kultura Rosji), ostatnia w bieżącym roku akademickim, wieńcząca czwarty już cykl naszych spotkań. Temat został wybrany stosownie do okazji - rozmowy tyczyły się pożegnań i podsumowań.
Studenci dzielili się z sobą swoimi najpiękniejszymi i najbardziej wyrazistymi wspomnieniami związanymi z udziałem w projekcie Międzynarodowy Dialog Po Rosyjsku (Межкультурный диалог по-русски), a należy zaznaczyć, że niektórzy z nich uczestniczą w nim już trzeci rok. Wszyscy podkreślali, że dzięki wideokonferencjom ich horyzonty znacznie się poszerzyły, a zainteresowanie innymi kulturami - zintensyfikowało się. Dzięki kontaktowi udało się także obalić liczne polsko-rosyjskie stereotypy. Wszystkim wypowiedziom towarzyszyło wiele wzruszeń i emocji, niemniej jednak dobry humor studentom dopisywał. Zwłaszcza podczas wspomnień o osobistym spotkaniu przed dwoma tygodniami i wspólnym spędzeniu krośnieńskich Juwenaliów. Na pożegnanie uczestnicy wideokonferencji obiecali dalej potrzymywać ze sobą kontakt, tym razem we własnym zakresie.
Krośnieńska PWSZ współpracuje z Uralskim Państwowym Uniwersytetem Pedagogicznym od roku akademickiego 2012/2013. Do tej pory trzykrotnie gościliśmy u siebie delegacje z Jekaterynburga, a dwukrotnie wysłannicy Zakładu Filologii Rosyjskiej docierali na daleki Ural. Najbardziej wyrazistym owocem współpracy jest trwający już siódmy semestr cykl spotkań polskich i rosyjskich studentów w ramach wideokonferencji, dzięki którym obie grupy mają okazję doskonalić zarówno swoje kompetencje językowe, jak i zdolności interpersonalne.
AN