start



Najczęściej oglądane

Newsy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Artykuły

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Aktualności

Profesor Grzegorz Przebinda,...

Kierownik Zakładu Filologii Rosyjskiej rektorem-elektem PWSZ w Krośnie

21-04-2012

GRZEGORZ PRZEBINDA, ur. 1959, profesor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.

Żonaty, dwoje dzieci, żona Leokadia Anna, syn Igor i córka Aneta.

Wieloletni dyrektor Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Katedry Kultury Słowian Wschodnich UJ. W 2001–2004 – profesor na Wydziale Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie kierował Katedrą Badań Wschodu.

Od 2005 profesor w Instytucie Humanistycznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.

Jego droga naukowa-dydaktyczna już od czasu ukończenia studiów była wyraźnie określona. Jeszcze w stanie wojennym obronił pracę magisterską, która dotyczyła twórczości Aleksandra Sołżenicyna, zakazanego wówczas oficjalnie w całym bloku komunistycznym.

Działał jako wykładowca w podziemnym "Latającym Uniwersytecie", zorganizowanym przez NSZZ "Solidarność" UJ - dla uczniów, studentów i robotników całej Polski południowej, w tym także Krakowa.

W 1986-1989 przebywał w Niemczech, w Szwajcarii i we Francji w ramach stypendiów naukowych, publikował teksty o kulturze rosyjskiej i jej związkach z kulturą polską i europejską w naukowych czasopismach w Polsce („Slavia Orientalis”, „Katolicki Miesięcznik Znak”, podziemna „Arka”) i w periodykach zagranicznych.

W grudniu 1991 uzyskał nagrodę Fundacji Polcul w Sydney – jako „wyróżnienie za udział w rozwoju niezależnej kultury polskiej i wkład we współpracę polsko-rosyjską w walce o demokrację”.

Jego praca doktorska o filozofii ekumenicznej Włodzimierza Sołowjowa w 1992 uzyskała nagrodę Rektora UJ.

Książka habilitacyjna na temat "Spór o Boga i człowieka w myśli rosyjskiej" została uhonorowana w 1998 roku nagrodą Ministra Edukacji Narodowej.

Tytuł profesora otrzymał w 2002 po opublikowaniu książki „Większa Europa. Papież wobec Rosji i Ukrainy”, która znalazła się w ścisłej czołówce prac nominowanych do prestiżowej Nagrody im. Jana Długosza (2002). Jako że praca wpisywała się ściśle w papieską wizję ekumeniczną „Europy dwóch płuc” (katolicyzmu i prawosławia), książką jeszcze w trakcie jej powstawania zainteresował się sam Jan Paweł II. Autor miał dzięki temu zaszczyt dyskutować osobiście z Papieżem w Castel Gandolfo w lipcu 2000 roku.

Dziś Grzegorz Przebinda jest autorem ośmiu książek (prócz wspomnianych, jeszcze m.in. „Kto jest kim w Rosji po 1917 roku”), a wkrótce ukaże się następna w języku rosyjskim w Moskwie „Między Krakowem a Moskwą. Kultura rosyjska w nowej Polsce”.

Opublikował  dotąd ponad 350 artykułów i esejów w języku polskim, rosyjskim, angielskim, francuskim, ukraińskim i białoruskim. Jako ciekawostkę można podać fakt, że jeden z artykułów o prześladowaniu religii w ZSRR został przetłumaczony i wydany w języku fińskim.

W 1992-2012 przebywał wielokrotnie w ramach stypendiów naukowych we Francji, Niemczech i we Włoszech (w Rzymie, na zaproszenie Fundacji Jana Pawła II) oraz w uniwersytetach Rosji, Ukrainy, Bułgarii, Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii, Hiszpanii.

Jest członkiem redakcji i kolegiów redakcyjnych czasopism: „Nowaja Polsza”, „Przegląd Rusycystyczny”, Rady Naukowej Instytutu Jana Pawła II w KUL; Komitetu Słowianoznawstwa PAN w Warszawie oraz Komisji Wschodnioeuropejskiej Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

Uhonorowany odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”, nadaną w 2009 przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Zna biegle rosyjski i niemiecki, dobrze włada angielskim i ukraińskim, czyta również po francusku i włosku.

Od 2005 pracuje w Instytucie Humanistycznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. Jako kierownik Zakładu Filologii Rosyjskiej kładzie duży nacisk na współpracę z uczelniami partnerskimi w Rosji i na Ukrainie. Promował uczelnię za granicą – na Ukrainie i w Rosji, za co otrzymywał Nagrody Rektora PWSZ.

Ostatnio jest pełnomocnikiem rektora do spraw wdrażania Krajowych Ram Kwalifikacji w procesie kształcenia.

Od trzech lat ma jeszcze jedną pasję – bieganie. Przebiegł dotąd pięć maratonów – w Krakowie, Wilnie, Tallinie i w Paryżu, gdzie ustanowił rekord życiowy. Następna na celowniku Moskwa, gdzie 9 IX 2012 roku z Placu Czerwonego wystartuje XXXII Międzynarodowy Maraton Pokoju. Rektor-elekt pobiegnie w nim w barwach AZS PWSZ Krosno.

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito