start


Najczęściej oglądane

Newsy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Artykuły

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Aktualności

Pan profesor Kazimierz Szmyd otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych - serdecznie gratulujemy!

27-02-2016

     Prof. dr hab. Kazimierz Szmyd studia wyższe ukończył na Wydziale Humanistycznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny), gdzie uzyskał magisterium w zakresie pedagogiki. W latach 1980-1987 studiował filozofię (AP, UJ) i socjologię (UŚ, WSNS). Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki (z wyróżnieniem) uzyskał w 1994 na podstawie rozprawy pt. Myśl pedagogiczna Zygmunta Karola Mysłakowskiego (1890-1971). Promotorem rozprawy był prof. dr hab. Czesław Majorek, recenzentami: prof. dr hab. Danuta Dryndowa i prof. dr hab. Tadeusz Nowacki.

     Habilitację z pedagogiki i historii wychowania otrzymał na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego w roku 2005. Podstawą kolokwium habilitacyjnego była rozprawa pt. Twórcy nauk o wychowaniu w środowisku akademickim Lwowa (1860-1939). Recenzentami książki habilitacyjnej był prof. dr hab. Stanisław Mauersberg, a dorobku naukowego prof. dr hab. Kalina Bartnicka, prof. UW dr hab. Irena Szybiak i prof. dr hab. Józef Miąso.

     Tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych otrzymał z rąk Prezydenta RP w styczniu 2016. Podstawą nominacji profesorskiej był interdyscyplinarny dorobek naukowy i osiągnięcia dydaktyczne oraz książka profesorska: Przemiany pokoleniowe wsi podkarpackiej (1930-2010). Wybrane dziedziny tradycji, kultury i edukacji regionu krośnieńskiego, zrealizowana w oparciu o wieloletnie badania społeczno-pedagogiczne i etnologiczno-kulturowe 2 pokoleń młodzieży Podkarpacia krośnieńskiego i studentów PWSZ w Krośnie.

     Od roku 1989 do chwili obecnej związany jest  działalnością naukową i dydaktyczną z Uniwersytetem Rzeszowskim, gdzie pełnił m.in. funkcję: zastępcy dyrektora Instytutu Pedagogiki d/s nauki (2005-2009) oraz obowiązki kierownika Katedry Historii i Teorii Wychowania, do chwili obecnej. W roku 2001 podjął pracę na stanowisku wykładowy, następnie, a od 2005 kontynuował ją na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Wcześniej odbył  20-letnią drogę pracy nauczycielskiej w szkolnictwie podstawowym i średnim, pełniąc funkcje kierownicze.

     Zainteresowania naukowe prof. Kazimierza Szmyda koncentrują się wokół myśli pedagogicznej i koncepcji edukacyjnych  XX  i czasów współczesnych, w Polsce i Świecie. W tym kręgu zagadnień ważne miejsce zajmują badania nad związkami współczesnych teorii edukacyjnych z   tradycją pedagogiczno – oświatową, aspektami ciągłości historycznej, zmian i aktualności uniwersalnych oraz specyficznych paradygmatów teorii i praktyki edukacyjnej. W kręgu jego zainteresowań badawczych i publikacyjnych mieści się problematyka aksjologii i celów wychowania, traktowana  jako implikacje myśli społecznej, humanistycznej, religijnej i filozoficznej. Mieszczą się w tym obszarze światopoglądowe i kulturowe dylematy kształcenia i wychowania globalnej rzeczywistości i doby postmodernistycznej. Bada i publikuje w dziedzinie edukacji regionalnej, tradycji lokalnych i wielokulturowości,  interesują go  zwłaszcza kontrowersje wokół  współistnienia i sprzeczności różnych tendencji teleologicznych i organizacyjnych ujawniających się na gruncie pedagogiki i wychowania.    

     Opublikował ponad 200 pozycji naukowych, w tym 5 książek samodzielnych, 4 współautorskie, 15 pod redakcją i współredakcją oraz liczne artykuły zamieszczone w pracach zbiorowych, czasopismach, biogramy, recenzje wydawnicze książek,  artykuły publicystyczne. Wiele uwagi badawczej i analityczno-poznawczej poświęca przejawom wzajemnego przenikania się myśli pedagogicznej oraz istocie sporów aksjologicznych, opozycji teleologicznych w obszarze idei edukacyjnych i wychowawczych. W jego publikacjach obecne są odniesienia do uwarunkowań historycznych i kulturowych oraz cywilizacyjnie uwarunkowanych postulatów kształcenia i wychowania. Są to również zagadnienia  dehumanizacji i relatywizacji wartości, także wychowawczych, dotąd uznawanych za uniwersalne.

     W latach 1989 – 2016 uczestniczył aktywnie w ponad 60-ciu konferencjach naukowych - ogólnopolskich, regionalnych i kilkunastu o charakterze międzynarodowym. Był organizatorem i współorganizatorem konferencji,  sympozjów międzynarodowych i krajowych w Uniwersytecie Rzeszowskim i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie. Uczestniczył w radach naukowych i  ponad 20 konferencji zagranicznych, min.: Uniwersytet w Preszovie, Uniwersytet w Równym, Uniwersytet Lwowski, Kolegium Nauczycielskie w Nyiregyhaza na Węgrzech, Brno na Słowacji, Chorwacji - Rijeka, Hanower (USA), Antwerpia (Belgia).

     Uczestniczył w realizacji kilkunastu projektów badawczych w Polsce, na Węgrzech, we Lwowie i Równem. Jest m. in. uczestnikiem międzynarodowych projektów badań historycznych, „Galicja 1972-1918”, członkiem sekcji historii oświaty i wychowania. Współrealizatorami tego projektu badawczego są: Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Poznański, Uniwersytet Lwowski, oraz ośrodki naukowo-historyczne i oświatowe w Austrii, Słowacji, na Węgrzech, Kanadzie i USA (Word Phenomenology Institute Hanower). Jest członkiem kilku rad naukowych wydawnictw pedagogicznych i czasopism edukacyjnych. Od roku 2012 jest redaktorem naczelnym czasopisma pedagogiczno-społecznego Euroregionu południowo-wschodniego (Polska, Ukraina, Słowacja, Czechy, Austria): Kultura Przemiany Edukacja.

     Zanotował również znaczący dorobek dydaktyczny w zakresie kształcenia kadr naukowych i nauczycielskich; ponad 600 magisteriów i licencjatów w UR i PWSZ w Krośnie. Jest autorem  8 recenzji doktorskich, habilitacyjnej i profesorskiej, promotorem 4 doktoratów (2 w toku).   

     Za swoją działalność naukowo-dydaktyczną i organizacyjną, współpracę ze szkołami, instytucjami edukacyjnymi, regionalnymi towarzystwami kulturalno-oświatowymi był nagradzany przez Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego (1995, 2005) i Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie (2009, 2015).  Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi, Medalem Edukacji Narodowej. 

 
Dr Barbara Lulek

 

 

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito