W trakcie wykładu dla studentów wiceprezydent Bronisław Baran odniósł się do kilku bardzo istotnych kwestii:
Odnosząc się do pierwszego zagadnienia Pana Wiceprezydent wskazał, iż przestrzeń dla przedsiębiorczości budują dwa zasadnicze czynniki – miejsce w sensie tworzenia zewnętrznych warunków i czas. W tym kontekście omówił działania władz samorządowych związane z przygotowaniem warunków do rozwoju przedsiębiorczości w różnych dzielnicach miasta oraz rozwiązania administracyjno-finansowe sprzyjające założeniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Podkreślał, że Krosno stało się nie tylko atrakcyjną przestrzenią do inwestowania dla polskich firm, ale także podmiotów zagranicznych. Wskazał także - odwołując się do danych statystycznych, iż Krosno jest miejscem atrakcyjnym dla turystów, miejscem rozwoju kultury i edukacji.
W drugiej części wykładu Pan Wiceprezydent Bronisław Baran przedstawił listę zawodów deficytowych opracowaną na podstawie badań prowadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy w 2013 roku. Należy podkreślić, że oprócz licznych zawodów inżynieryjnych znajdują się na niej takie zawody jak pielęgniarka, czy opiekun osoby starszej, a także w perspektywie 2019 roku (zmiany związane z reformą oświaty) najprawdopodobniej nauczyciele różnych specjalności.
Swój wykład Pan Wiceprezydent osadził w perspektywie przesłanek wynikających z raportu „Uczenie się przez całe życie”. Podkreślał, iż studia poszerzają horyzonty poznawcze człowieka, rozwijają twórczość i kreatywność młodych ludzi, które są nieodzowne w kontekście odnajdywania się na rynku pracy, dostosowywania się do oczekiwań pracodawców.
Końcowa cześć wykładu dotyczyła konieczności budowania postaw partycypacyjnych mieszkańców jako istotnego elementu sprzyjającego przedsiębiorczości.
Studenci wysłuchali w dużym skupieniu wykładu Pana Wiceprezydenta i nagrodzili go brawami.