start

Aktualności

Czy media mogą leczyć? - wykład prof. dr hab. n. med. Pawła Januszewicza

18-03-2016

Media są jednym z najpotężniejszych narzędzi kreowania wizerunku dzisiejszych czasów, docierają do ogromnej ilości ludzi.

Podczas Akademickich Dni Nauki zorganizowanych przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Stanisława Pigonia w Krośnie, 9 marca 2016 r, miało miejsce spotkanie z prof. dr hab. n. med. Pawłem Januszewiczem, który wygłosił wykład ma temat: ”Czy media mogą leczyć?”, a następnie poprowadził dyskusję na w/w temat.

Problematyka wpływu mediów na nasze zdrowie wydaje się dość istotna zarówno z powodu możliwości jakie oferuje współczesnemu człowiekowi cywilizacja medialna, ale także ze względów na zagrożenia cywilizacyjne, którym musimy stawić czoła.

Uważa się, że oglądanie telewizji, czytanie prasy i korzystanie z internetu, jest szkodliwe z powodu tego, że prowadzi do spadku aktywności fizycznej i co za tym idzie - otyłości. Media mają również bardzo duży wpływ na zachowania żywieniowe ludzi. W szczególności dotyczy to dzieci. Częste korzystanie z mediów przyczynia się do występowania nadwagi i otyłości u dzieci. Czas przeznaczony na oglądanie telewizji mogłyby one przeznaczyć na różnego rodzaju aktywność fizyczną. Poza tym znane i podziwiane przez dzieci postacie telewizyjne i postacie z bajek zachęcają do zakupu słodyczy, chipsów. Udowodniono, że siedzący tryb życia i jedzenie wysokokalorycznych przekąsek podczas oglądania programów prowadzi do otyłości i chorób sercowo-naczyniowych.

Należy jednak wspomnieć o pozytywnym działaniu mediów jakim jest kształtowanie nawyków żywieniowych poprzez zachęcanie w licznych kampaniach reklamowych np. do picia wody, spożywania owoców i warzyw czy rezygnacji z żywności typu fast-food.

Bardzo częste oglądanie telewizji u niektórych osób może być przyczyną wysokiego poziomu stresu w życiu. Ta forma„relaksu”sprawia, że napiętych jest bardzo wiele mięśni ciała, przez co organizm tak naprawdę nie odpoczywa. Należy mieć świadomość, jak wielkie spustoszenie w naszym organizmie, a także jak wielką siłę w manipulowaniu naszym umysłem ma telewizor, komputer, czy radio. Jednak należy pamiętać, że nie wszystko co serwują nam w masmediach jest dla nas szkodliwe.

Podsumowując wykład pana profesora Pawła Januszewicza możemy stwierdzić, że wpływ mediów jest znaczący w kształtowaniu naszych zachowań fizycznych i nawyków żywieniowych. Wszystko co nas otacza wymaga od nas podejmowania wyborów i decyzji w których powinniśmy kierować się wiedzą i rozsądkiem a nie zawsze „medialną rzeczywistością” tak mocno kreowaną w otaczającym nas medialnym świecie. Nie można oczywiście uogólniać, bo w natłoku miałkich i byle jakich „informacji naukowych” serwowanych nam przez wszelakie talk-showy i inne telewizje śniadaniowe, są też takie, które są ważne i mają realny wpływ na nasze życie. Ale po to uczymy się przez całe życie aby umieć dokonywać właściwych wyborów i filtrować otaczającą nas rzeczywistość medialną przez zdrowy rozsądkiem i posiadaną wiedzę.

(RR, AK)

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito