start

Aktualności

Symbolika Zawodu Pielęgniarki i Dyplomatorium 2016

23-05-2016

18 maja 2016 r. w Zakładzie Pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie, świętowano uroczystość Symboliki Zawodu Pielęgniarki, jak też uroczystość rozdania dyplomów licencjata pielęgniarstwa studentom studiów stacjonarnych.

Był to dzień szczególny dla studentów II roku pielęgniarstwa, gdyż otrzymali symbol czepka pielęgniarskiego, który utożsamia ich z przynależnością do grupy zawodowej pielęgniarek i pielęgniarzy. Szczególny dzień również dla Absolwentów pielęgniarstwa, ponieważ wręczono im dyplom licencjata pielęgniarstwa, który wraz z prawem wykonywania zawodu otwiera im bramy kariery zawodowej.

Na tak wspaniałą uroczystość do naszej Uczelni przybyło wielu zacnych zaproszonych gości. Obecnością swoją zaszczycili: Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, Prorektor ds. Rozwoju doc. dr inż. Stanisław Rymar, Kanclerz PWSZ mgr Franciszek Tereszkiewicz, Dyrektor Instytutu Gospodarki i Polityki Społecznej dr n. med. Hanna Kachaniuk, Kwestor PWSZ mgr Jadwiga Zych, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie dr Piotr Lenik, Pielęgniarka Naczelna Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie mgr Dorota Kostrzewa, Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa PWSZ w Sanoku mgr Aneta Mielnik, Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Krośnie mgr Renata Michalska, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie położnictwa mgr Krystyna Krygowska, mentorka pielęgniarstwa ziemi krośnieńskiej Pani Edwarda Kozubal, Dyrektor Krośnieńskiego Hospicjum ks. Marek Zarzyczny, Pielęgniarki Oddziałowe Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie, mgr Zbigniew Moskal z młodzieżą z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie o profilu medyczno - obronnym oraz nauczyciele akademiccy.

Wszystkich przybyłych gości, studentów, Absolwentów i ich rodziny powitała Pani Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa - dr n. med. Renata Rabiasz, która dokonała oficjalnego otwarcia uroczystości.

Następnie Absolwenci studiów stacjonarnych złożyli ślubowanie, po czym rozpoczęto uroczyste wręczanie dyplomów licencjata pielęgniarstwa. W pierwszej kolejności wręczono dyplomy z wyróżnieniem, które otrzymali: pani Maria Jachym, pani Natalia Kmetko, pani Agata Kucab, pan Dawid Makowicz, pani Barbara Przewoźnik, pani Natalia Śliwa, pani Agnieszka Pulnar, pani Iwona Winiarska, pani Anna Wolańska.

Podczas uroczystości, po raz pierwszy w dziejach tej Uczelni, miało miejsce uroczyste wręczenie umów o pracę zawarte pomiędzy tegorocznymi Absolwentami a Wojewódzkim Szpitalem Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie. Umowy o pracę otrzymały: pani Agnieszka Pulnar, pani Natalia Śliwa i pani Katarzyna Wityńska.

Po zakończeniu Dyplomatorium rozpoczęła się część uroczystości poświęcana symbolice zawodu pielęgniarki. Studenci II roku studiów stacjonarnych złożyli przyrzeczenie pielęgniarskie i otrzymali emblemat czepka pielęgniarskiego, będące symbolem identyfikacji studentów z zawodem, jaki będą wykonywali w przyszłości.

W drugiej części uroczystości odbył się ciekawy wykład przygotowany przez panią mgr Alicję Śnieżek i panią mgr Annę Futymę, którego temat brzmiał : ”Co zrobić gdy nadziei brak”

Na zakończenie spotkania z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych wszystkim obecnym pielęgniarkom/pielęgniarzom i położnym, życzenia złożyła pani dr Renata Rabiasz. W imieniu Absolwentów słowa podziękowania władzom Uczelni, nauczycielom akademickim i administracji PWSZ Krosno skierował pan Dawid Makowicz .

Studenci II roku dzień Symboliki Zawodu wspominają następująco

Był środowy poranek, piękna słoneczna pogoda oraz unosząca się w powietrzu magiczna woń bzu. Można było zauważyć uśmiech przechodniów widzących mnóstwo podekscytowanych i zarazem nieco zdenerwowanych studentów szybko kroczących do murów Uczelni. Zapewne większość z nich zastanawiała się cóż to za okazja bo przecież na sesje jeszcze nieco za wcześnie. Przekraczając bramę Uczelni już z oddali widać, że na dziedzińcu krząta się drugi rok pielęgniarstwa. Czy łatwo poznać, że to właśnie studenci drugiego roku? Tak, każdy ma w ręku idealnie wyprasowany, pachnący świeżym praniem mundurek przygotowany z wielkim zaangażowaniem na najważniejszy dzień naszego dotychczasowego życia zawodowego.

Tak, to właśnie 18 maja 2016 stał się dniem, w którym wkroczymy w kolejny etap naszego kształcenia, przekroczymy bramę, która prowadzi nas do wspólnoty wszystkich Pielęgniarek na świecie a każdy z nas otrzyma tak długo wyczekiwany Symbol Zawodu Pielęgniarki miniaturkę czepka pielęgniarskiego. Jest to symbol świadczący nie tylko o pracy, którą wykonujemy i będziemy wykonywać przez pozostałą część naszego życia, ale to także symbol, dzięki któremu będziemy rozpoznawalni na szpitalnych korytarzach poprzez zasłyszane słowa: „Popatrz, to pielęgniarka lub pielęgniarz, ma czepek”. Miniaturka czepka pielęgniarskiego to nie tylko symbol świadczący o przynależności do grupy pielęgniarskiej, to przede wszystkim wskazuje na nasze zaangażowanie w misję, której się poświęcamy, którą żyjemy i którą chcemy pełnić każdego dnia coraz lepiej. Jest to również wyraz naszej empatii, chęci niesienia pomocy, otuchy każdemu człowiekowi, który trafi pod naszą opiekę podczas hospitalizacji. Mamy świadomość, że zakładając czepek nie istnieją dla nas granice kulturowe, rasowe czy wyznaniowe, liczy się tylko człowiek, któremu niesiemy ulgę w chorobie, otaczając go opieką.

Wchodząc na aulę Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie, każdy z nas spoglądał na przygotowane czepki pielęgniarskie wraz z uroczystą przysięgą. Każda z osiemdziesięciu osób spoglądała wzrokiem pełnym nadziei i wyczekiwania podczas kolejnych etapów ceremonii, oczekując tego momentu, kiedy będzie mogła otrzymać swój własny, pierwszy czepek.
W chwili gdy na auli zgasły lampy, a głównym punktem światła była Lampka Florence Nightingale wnoszona przez dwie studentki ubrane w historyczne stroje pielęgniarskie, moje serce zabiło szybciej. Atmosfera wyczekiwania zmieniła się diametralnie w majestatyczną ciszę, a wszystkie oczy podążały za przemieszczającym się światłem pielęgniarskiej posługi. Doskonale wiedzieliśmy, że już tylko kilka chwil dzieli nas od wspólnego wyrecytowania słów uroczystego ślubowania.

Po zakończeniu wręczania dyplomów ukończenia studiów naszym kolegom i koleżankom, dziś już Absolwentom Pielęgniarstwa, przyszła pora na naszą część uroczystości. Wszyscy wstali z wysoko uniesionymi głowami gotowi do pielęgniarskiego przyrzeczenia. Z drżeniem w głosie przysięgaliśmy z czcią i dumą przyjąć dany nam symbol zawodowy pielęgniarki, który od tej chwili miał być naszym symbolem dobra oraz wszystkiego co ludzkie i szlachetne. Przyjęcie symbolu czepka pielęgniarskiego oznacza dla nas również rzetelne przygotowywanie się do przyszłej pracy zawodowej oraz przestrzeganie jej etyki. Moment otrzymania czepka był dla nas jeszcze bardziej wyrazistym bodźcem, aby służyć pomocą słabym i cierpiącym, spotykanym na naszej drodze, którzy potrzebować będą naszej pomocy. Tego dnia zobowiązaliśmy się również dbać o honor naszej Uczelni oraz wzbogacać jej tradycję i dorobek. Każde z tych ważnych słów, które już dziś stają się dla nas wartościami najważniejszymi podsumowaliśmy głośnym wspólnym słowem.

Po zakończeniu ślubowania nadszedł najbardziej wyczekiwany przez Nas moment odebrania Symboli Czepka Pielęgniarskiego. Wszystkie osoby były wyczytywane z imienia i nazwiska po czym podchodziły indywidualnie do wręczenia symbolu. Każdy z Nas miał inny wyraz twarzy, u jednych królował uśmiech, u innych przerażenie i poczucie obowiązku, a jeszcze inni odbierali swoje czepki z rumieńcem podekscytowania na twarzy. W tak ważnych chwilach w naszym życiu ciężko słowami określić co czujemy. Jednak chyba najbardziej trafnym stwierdzeniem pasującym do odczuć każdego, kto wyciągał dłoń po czepek będzie: „Poczułam się taka odpowiedzialna i z jednej strony mnie to cieszyło, ale z drugiej zastanawiam się czy podołam”

(studentka Karolina Bzdek).

Chodź emocje, które rodzą się w człowieku w tak ważnych chwilach jego życia są niezmiernie trudne do opisania to jestem pewna, że bez względu na to jak potoczą się nasze losy, jakie miejsce pracy wybierzemy, jaki oddział czy jaki zakątek świata na pewno do końca życia w każdym z Nas zostanie iskierka tego ognia niczym z Lampki Florence Nightingale, która narodziła się w momencie przyjęcia ponadczasowego Symbolu Pielęgniarstwa.

(studentka Natalia Frodyma).

 

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

(RR, MM, AK, NF)

 

 

 

 

 

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito