start

Aktualności

Pokaz dla uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Brzozowa

02-12-2016

W dniu 28 listopada 2016 roku Zakład Pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. St. Pigonia w Krośnie przygotował i przedstawił pokaz dla przybyłej młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Brzozowa. Tematami pokazu było: „Jak wykonać profesjonalną iniekcję” oraz „Narzędzia i technika wykonania aseptycznego opatrunku”.

Iniekcja czyli po prostu wstrzyknięcie leku do tkanki za pomocą igły zamontowanej na strzykawce. Ze względu na miejsce dokonania wstrzyknięcia, podawany lek, czy tez inne uwarunkowania medyczne, iniekcje możemy podzielić na podskórne, śródskórne, domięśniowe i dożylne. Wykonanie każdej z tych iniekcji decyduje o wyborze odpowiedniego rozmiaru strzykawki i igły. Ta z pozoru prosta czynność pielęgniarska wymaga dokładności i precyzji. Niewłaściwe wykonanie wstrzyknięcia może doprowadzić m.in. do wprowadzenia drobnoustrojów chorobotwórczych do organizmu, wprowadzenia pęcherzyków powietrza do krwiobiegu, co grozi zatorem powietrznym, czy tez uszkodzeniem nerwu kulszowego. Pokaz wykonania prawidłowej iniekcji został zaprezentowany przez panią mgr Agnieszkę Kijowska i mgr Katarzynę Studnicką. Za „pacjenta” posłużył symulator do iniekcji, który „bez oporów” poddał się wielokrotnie wstrzyknięciom.

Rany „czyste" pooperacyjne powstają w wyniku przerwania ciągłości tkanek w czasie ingerencji chirurgicznej w warunkach aseptycznych (a mianowicie w sytuacji, w której pomieszczenie, narzędzia chirurgiczne, opatrunki, czy nawet ręce operatora są wolne od żywych drobnoustrojów chorobotwórczych). Każda rana pooperacyjna wymaga szczególnej pielęgnacji. Zakażenie miejsca operowanego jest najczęstszym powikłaniem w chirurgii a dochodzi do tego czasem pomimo zastosowania wszelkich zasad aseptyki. Pokaz wykonania zmiany opatrunku na ranie czystej pooperacyjnej został zaprezentowany przez panią mgr Jolantę Twardosz i mgr Małgorzatę Moskal-Szybkę. Tym razem za „pacjenta” posłużyła sztuczna rana, która była kilkukrotnie zawijana i rozwijana.

Prezentacje cieszyły się dużym zainteresowaniem licealnej młodzieży, która chętnie zadawała pytania dotyczące obejrzanych pokazów. Później wszyscy chcąc spróbować swoich sił mogli osobiście wykonać iniekcje na symulatorze, czy tez dokonać zmiany opatrunku na sztucznej ranie.

 

(MD, AK)

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito