start

Aktualności

Akademickie Dni Nauki 2017 z Zakładem Pielęgniarstwa

27-03-2017

W dniach 23 i 24 marca 2017 roku w obiektach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. St. Pigonia w Krośnie miały miejsce Akademickie Dni Nauki pod hasłem „Nauka, Kariera, Rozwój” połączone z IV Targami Zatrudnienia PWSZ Krosno. Tak ważne wydarzenie nie mogło obyć się bez udziału studentów i pracowników naukowych Zakładu Pielęgniarstwa. Szczególnie aktywnie w przedsięwzięcie włączyły się Koła Studenckie działające przy Zakładzie Pielęgniarstwa, które to przygotowały i zaprezentowały dwa tematy w formie prezentacji na swoim stoisku.

Większość ludzi żyje w ciągłym biegu a cisza i spokój są coraz trudniejsze do osiągnięcia. Taki tryb życia dla jednych może być stymulujący, ale dla większości z nas jest on źródłem stresu, którego efektem jest złe samopoczucie. Odczuwanie silnych emocji leży w naturze człowieka. Bez nich życie byłoby jałowe i pozbawione większego sensu. Negatywne uczucia towarzyszą nam od zawsze. Pomimo, że negatywne emocje często wywołują kłótnie, depresje, demobilizują nas do działania mogą być przyczyną licznych nałogów, to jednak według psychologów są one niezbędne. Dzięki nim w naszych głowach zapala się czerwona lampka, która jest sygnałem, że coś w naszym życiu się nie układa. Jeśli odpowiednio podejdziemy do tematu może się okazać, że bardzo łatwo można poradzić sobie z gniewem, zazdrością, złością czy rozdrażnieniem. Bardzo skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi były tematem prezentacji pt. „Jak radzić sobie z negatywnymi uczuciami” przygotowywanej przez Koło Wolontariatu Studenckiego.

Nasz zmysł widzenia to absolutny majstersztyk technologiczny stworzony przez naturę. Najważniejszym przeznaczeniem zmysłu wzroku jest zdolność do odbierania bodźców świetlnych ze środowiska oraz ogół czynności związanych z analizą tych bodźców, czyli widzeniem. Narządem wyspecjalizowanym do rejestrowania obrazu jest oko, czyli gałka oczna otoczona aparatem ochronnym (brwi, powieki, rzęsy i narząd łzowy). Odpowiednie przystosowanie oka do pełnienia tych funkcji umożliwia m.in. rozpoznawanie kształtów obiektów, ocenianie odległości i położenia obiektów od oka czy też rozróżnianie barw. Światło wpadające do oka biegnie przez rogówkę, komorę przednią oka, soczewkę i ciało szkliste i pada na siatkówkę co wywołuje wrażenie wzrokowe przekazywane do mózgu za pośrednictwem nerwów łączących się w nerw wzrokowy. Oko odbiera tylko część promieniowania które na niego pada. Ludzki oko odbiera tylko światło, które mieści się w zakresie tzw. okna optycznego. Okno optyczne to przedział długości fali elektromagnetycznej (światła) od ok. 400nm, (co odpowiada światłu o barwie fioletowej) do ok., 700nm (co odpowiada światłu o barwie czerwonej). Powyżej długości 700nm znajduje się niewidoczna dla człowieka podczerwień, a poniżej 400nm, również niewidoczny, ultrafiolet. Wzrok podobnie jak inne część ludzkiego ciała nie jest idealny. Zdążają się tez wady wzroku. Jedną z najczęstszych wad wzroku jest daltonizm (ślepota barw) polegający na złym rozpoznawaniu barw. Nazwa wady pochodzi od nazwiska angielskiego fizyka i chemika J. Daltona, który jako pierwszy rozpoznał to schorzenie u siebie i pierwszy opisał ślepotę na barwy zieloną i czerwoną (1794). Może być to wada wrodzona lub nabyta. Daltonizm wrodzony jest wadą dziedziczną, na którą cierpi w różnym stopniu około 8% mężczyzn i 0,5% kobiet. Te i wiele więcej informacji o wzroku mogły dowiedzieć się osoby, które oglądnęły na naszym stoisku prezentacje pt.: „Wzrok – tajemniczy zmysł” przygotowaną przez Koło Naukowe Biologiczno - Medyczne działające przy Zakładzie Pielęgniarstwa PWSZ Krosno.

Bardzo mocnym akcentem na zakończenie pierwszego dnia był szczególnie interesujący wykład pracownika Zakładu Pielęgniarstwa – prof. Józefa Ryżko pt.: „Specyfika żywienia osób aktywnych fizycznie i uprawiających sport” w którym to przedstawił swój punkt widzenia na temat prawidłowego odżywiania osób „aktywnych sportowo” dodatkowo poparty naukowymi dowodami.

W drugim dniu „myślą przewodnią” Naszego stoiska był stres. A dokładniej pytanie: „Jak młodzi ludzie radzą sobie ze stresem w życiu codziennym?”. Pojęcie stresu nie jest jednoznaczne, przez co bywa w różny sposób definiowane. Jest on zjawiskiem bardzo zindywidualizowanym, ponieważ każdy człowiek odmiennie odbiera bodźce stresogenne, każdy też stosuje inne metody radzenia sobie z nim. I dlatego można powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że ile ludzi, tyle sposobów na radzenie sobie ze stresem. Jest na szczęście kilka uniwersalnych „sposobów” na stres. Pozytywne nastawienie, zdrowy tryb życia i zdrowe odżywianie oraz wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych zwiększają odporność na stres. Możemy tez poprawić sobie humor poprzez zjedzenie kilku kostek ciemnej czekolady czy też wziąć ciepłą kąpiel lub posłuchać ulubionej muzyki. O tych i innych sposobach mogły dowiedzieć się osoby odwiedzające nasze stoisko.

Dwudniowe Akademickie Dni Nauki 2017 były dobrą okazją do zaprezentowania się Zakładu Pielęgniarstwa i Studenckich Kół Naukowych działających przy Zakładzie i pokazanie, że studia to nie tylko czas ciężkiej, wzmożonej nauki ale i możliwość rozwijania swoich zainteresowań i pasji.

 

(MD, AK)

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito