start

Aktualności

Światowy Dzień Zdrowia 2017 z Zakładem Pielęgniarstwa

13-04-2017

W dniu 10 kwietnia 2017 roku Zakład Pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Zawodowej im. St. Pigonia w Krośnie zorganizował obchody Światowego Dnia Zdrowia. Uroczystość miała formę konferencji pod hasłem: „Depresja – porozmawiajmy o tym”. Składały się na nią wykłady oraz warsztaty związane z hasłem przewodnim tegorocznych obchodów.

Depresja to choroba charakteryzująca się uporczywie utrzymującym się uczuciem smutku, utratą zainteresowania czynnościami, które na ogół sprawiają chorej osobie przyjemność. Często towarzyszy jej  niezdolność do wykonywania codziennych czynności i stan ten utrzymuje się co najmniej przez okres dwóch tygodni. Ponadto u osób cierpiących na depresję występują następujące objawy: brak energii, zmiana apetytu, dłuższy lub krótszy sen, stany lękowe, trudności z koncentracją, niezdecydowanie, niepokój, poczucie bycia bezwartościowym, poczucie winy i beznadziei, myśli o samookaleczeniu lub samobójcze.

Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność cierpiących na depresję osób do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności, a niekiedy prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi i niezdolności do pracy zarobkowej. W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat.

Konferencję rozpoczął wykład prof. dr hab. n. med. Paweł Januszewicza, który przedstawił depresję jako problem zdrowia publicznego. Podczas wykładu słuchacze poznali definicje depresji, jakie są jej rodzaje oraz objawy chorobowe. Profesor P. Januszewicz wymienił czynniki wywołujące depresję oraz zwrócił uwagę na zróżnicowanie osobnicze choroby, tzn. zależność od płci i wieku objawów depresji oraz jej przebiegu.

Kolejnym prelegentem była Pani mgr Barbara Syrek, pielęgniarka pracująca z chorymi na depresję w dziennym oddziale psychiatrycznym. Słuchacze dowiedzieli się jak przebiega leczenie osoby chorej na depresję oraz jak długo trwa taka terapia.

Kolejna część konferencji była poświęcona problemowi stresu w codziennym życiu. Temat został omówiony w dwóch wystąpieniach. Pan Daniel Wanat - ratownik medyczny oraz studentka III roku pielęgniarstwa Pani Natalia Frodyma, zapoznali słuchaczy z pojęciem stresu w sytuacjach codziennych, rodzajami jakie najczęściej nas „dotykają” oraz sposobami radzenia sobie z nim.

Uczestnicy konferencji po zakończeniu części teoretycznej mogli w sposób praktyczny zastosować poznane formy radzenia sobie ze stresem. Studenci pielęgniarstwa przeprowadzili warsztaty relaksacyjne, podczas których zaprezentowali różne rodzaje ćwiczeń redukujących stres. Na zakończenie Światowego Dnia Zdrowia na dziedzińcu uczelni na uczestników czekała niespodzianka – pokaz zumby prowadzony przez profesjonalną instruktorkę.

Depresji można zapobiegać i można ją leczyć. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać lub leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.

Wszystkim, którzy włączyli się w sposób czynny i bierny w przygotowanie konferencji z okazji Światowego Dnia Zdrowia w Zakładzie Pielęgniarstwa – serdecznie dziękujemy za ich wkład.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z konferencji!

 

(MD, AK)

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito