start

Aktualności

7 kwietnia 2014- Światowy Dzień Zdrowia- Choroby wektorowe

09-04-2014

7 kwietnia 2014- Światowy Dzień Zdrowia- Choroby wektorowe

 

 

            Jak co roku 7 kwietnia, aby uczcić rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku, obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia są choroby przenoszone przez wektory. 

 

 

            W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia, w auli przy ul. Kazimierza Wielkiego 4 odbył się wykład "Choroby przenoszone przez wektory – borelioza". Wykład przygotowali studenci kierunku Pielęgniarstwo: Dawid Makowicz, Mateusz Świszcz i Natalia Śliwa pod kierownictwem Pani dr Renaty Rabiasz.

 

            Wektory to organizmy, które są przenosicielami patogenów lub pasożytów. Poprzez wędrówkę i kontakt z otoczeniem przenoszą groźne drobnoustroje na inne organizmy, często na ludzi. Mogą wywołać choroby, które zagrażają życiu lub zdrowiu człowieka.

Przykładem wciąż groźnej choroby wektorowej jest malaria, która występuje w ponad 100 krajach świata, głównie w obszarach tropikalnych. Kraje te odwiedza ponad 125 milionów turystów rocznie, około 30 tysięcy z nich wraca zarażonych zarodźcem malarii. W roku 2010 z powodu malarii (zimnica) zmarło ponad 660 tysięcy osób.

W Polsce chorobą wektorową jest borelioza, do zachorowania dochodzi w wyniku ugryzienia kleszcza. Kleszcze mogą atakować człowieka we wszystkich aktywnych stadiach rozwojowych, przy czym w każdym kolejnym stadium żerują coraz dłużej i pobierają coraz więcej krwi. Kleszcze w czasie bezbolesnego ukłucia przekazują do krwi ludzi bakterie i wirusy, które mogą wywoływać groźne choroby zakaźne na przykład Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).

Celem Kampanii Światowego Dnia Zdrowia w 2014 roku jest:

  • Przekazanie wiedzy mieszkańcom obszarów najbardziej zagrożonych jak należy się chronić przed chorobami wektorowymi;
  • Zaangażowanie władz odpowiedzialnych za zdrowie aby pomagały ludziom w ochronie przed tymi zagrożeniami;
  • Zwiększenie świadomości podróżnych, kiedy istnieje konieczność ochrony i jakie środki profilaktyczne należy podjąć;
  • Podjęcie przez władze krajów, w których choroby przenoszone przez wektory stają się problemem zdrowotnym, działań w zakresie ochrony ludności przed chorobami wektorowymi.

Szczegółowe informacje dotyczące zagadnienia są umieszczone na stronie internetowej WHO: http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2014/event/en/index.html

            Ciekawa tematyka wykładu zachęciła wiele osób do uczestniczenia, wśród których znalazła się liczna grupa  młodzieży Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 wraz z opiekunem mgr Elizą Chodak, oraz pracownicy i studenci innych kierunków naszej Uczelni.

 

(RR, AK)

 

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito