start

Aktualności

JEMY ABY ŻYĆ, NIE ŻYJEMY ABY JEŚĆ- Edimus vivamus,non vivimus ut edamus /Sokrates/

07-05-2014

30 kwietania 2014 roku w auli przy ul. Kazimierza Wielkiego 4, w ramach cyklu otwartych wykładów - Wokół badań i rozpraw naukowych realizowanych przez pracowników Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie, odbył się wykład pt:"Jemy aby żyć, nie żyjemy aby jeść" wygłoszony przez Panią dr Renatę Rabiasz Kierownika Zakładu Pielęgniarstwa.

Nadwaga i otyłość to problemy znacznej części społeczeństwa a w ich rozwoju odgrywają rolę zarówno czynniki genetyczne jak i środowiskowe.

Od roku 1985 otyłość została uznana za przewlekłą chorobę spowodowaną nadmierną podażą energii zawartej w niepełnowartościowych pokarmach w stosunku do zapotrzebowania organizmu, skutkiem czego jest magazynowanie nadmiaru w postaci tkanki tłuszczowej.

Przedstawiony wykład był fragmentem badań przeprowadzonych na terenie województwa podkarpackiego w latach 2007 – 2009, których celem było ukazanie rozwoju somatycznego młodzieży okresu pokwitania w zależności od stopnia urbanizacji rejonu zamieszkania.

Wyniki badań wskazały na występowanie w grupie badanych 14-latków problemu nadmiaru masy ciała (nadwaga, otyłość). U chłopców stwierdzono występowanie zarówno nadwagi i otyłości, u dziewcząt tylko nadwagę. W grupie chłopców nadmiar masy ciała okazał się być istotny statystycznie w zależności od środowiska zamieszkania.

Analiza literatury potwierdza wagę stwierdzonego problemu, oto niektóre dane:

    ...polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, w ciągu ostatniej dekady odsetek dzieci z nadwagą podwoił się..., [ Unicef Oficce of Research. Warunki i jakość życia w krajach rozwiniętych. Analiza porównawcza. Innocenti Repord Card 11, Unicef Oficce of Research, Florencja 2013]

    ...w Europie w latach 70 – tych roczny wzrost częstości otyłych dzieci był na poziomie 0,2 % w roku 2000 – 2 %..., [3 International Obesity Task Force. European Union Platform Briefing Paper. Brussels 2005]

Otyłość jest przyczyną rozwoju wielu schorzeń, m.in.: cukrzycy typu II, nadciśnienia tętniczego, ostrych zespołów wieńców i udarów mózgu, a nawet niektórych nowotworów złośliwych: (raka trzonu macicy jajników i sutka u kobiet, raka okrężnicy i prostaty). Utrzymanie należnej masy ciała powinno być podstawową zasadą profilaktyki chorób cywilizacyjnych, to możemy jednak zmieniać budując większą świadomość wśród społeczeństwa

Wykład spotkał się z zainteresowaniem, szczególnie wśród młodych słuchaczy, przybyła młodzież z opiekunem ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 z Krosna.

(RR, AK)

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito