W dniach 12 - 14 czerwca 2014 roku w Krakowie odbył się XII Kongres Pielęgniarek Polskich. Organizatorami były instytucje: Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego i Małopolska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych.
Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Zawodowych było pierwszą samorządową organizacją polskich pielęgniarek utworzoną w 1925 roku. Do Międzynarodowej Rady Pielęgniarek zostało przyjęte w 1925 roku. Wybuch II Wojny Światowej przerwał działalność PSPZ. W 1957 roku reaktywowano działalność pod nazwą Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie (Polish Nurses Association).
Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie jest towarzystwem naukowym, od 1961 roku należy do Międzynawowej Rady Pielęgniarek, a od 1979 roku jest członkiem Zrzeszenia Polskich Towarzystw Medycznych.
Wśród zaproszonych gości z zagranicy były: Jean Watson, Caring Science Institute, USA i Laura Serrant-Green, Uniwerytet Wolverhampton, Anglia oraz liczne grono przedstwicieli pielęgnaiarstwa polskiego.
W Kongresie brała czynny udział pani dr Renata Rabiasz, która prezentowała pracę w sesji posterowej pt.: Formy spędzania czasu wolnego przez młodzież na przykładzie województwa podkarpackiego. Poster spotkał z dużym zainteresowaniem i został wyróżniony przez moderatorów sesji.