Wyjazd studyjny członkowów SKN Agroekologów i SKN Ekonomistów
01-02-2016
Członkowie SKN Agroekologów i SKN Ekonomistów 29 stycznia 2016 roku, w związku z realizacją projektu badawczego „Kierunki rozwoju turystyki kulinarnej na Podkarpaciu opartej na żywności o podwyższonych walorach jakościowych” odbyli jednodniowy wyjazd do podkarpackich ośrodków zajmujących się produkcją wyrobów regionalnych. Pobyt w unikatowym muzeum jakim jest jedyne w Polsce Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie pozwoliło studentom zapoznać się z produkcją tradycyjnych likierów i rosolisów. Produkcja nisko i wysoko procentowych słodkich wódek została zapoczątkowana przez Hrabiego Alfreda Potockiego. Obecnie w Polsce tylko Fabryka Wódek „Polmos Łańcut” posiada prawo ich wytwarzania, a receptury rosolisów stanowią tajemnicę Firmy. Etykiety są wzorowane na XIX-wiecznych oryginałach, które studenci obejrzeli w muzeum.
Natomiast obecność w Muzeum Ziemi Leżajskiej umożliwiło poszerzenie wiedzy na temat historii browarnictwa w tym regionie. Podczas oglądania Ekspozycji Browarniczej, która należy do jednej z trzech tego typu w Polsce, członkowie studenckich kół na poglądowych makietach zobaczyli cykl produkcyjny piw dolnej i górnej fermentacji oraz posmakowali tego złotego trunku przy kultowej piosence grupy rockowej „Wańka Wstańka” pt. „Leżajski Full”.
Należy nadmienić, że studenci w ramach projektu zinwentaryzowali już kilkanastu producentów żywności o podwyższonych walorach jakościowych: przetwórnie owocowo-warzywne, browary rzemieślnicze, winnice, itp. położone na terenie Podkarpacia. Ponadto prowadzą badania ankietowe wśród mieszkańców woj. podkarpacia na temat znajomości ośrodków turystycznych związanych z turystyką kulinarną (obiekty gastronomiczne, muzea) oraz producentów żywności i napojów tradycyjnych. Badanie te będą podstawą do opublikowania artykułów naukowych poruszających kwestie turystyki kulinarnej.