W dniu 13 maja 2016 r. odbyła się I Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Niedoskonałości współczesnego rynku pracy” organizowana przez Uniwersytet Rzeszowski, Katedrę Makroekonomii i Stosunków Międzynarodowych.
Konferencja łączyła zagadnienia ekonomiczne z problematyką zatrudnieniową na poziomach: lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Dyskusja toczyła się w gronie teoretyków i praktyków podejmowanych zagadnień, tj. przedstawicieli świata nauki m.in. z Ukrainy, Czech, Niemiec, Słowacji i Gruzji, kreatorów krajowej i regionalnej polityki rynku pracy, reprezentantów instytucji edukacyjnych, jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów biznesowych oraz osób zainteresowanych współtworzeniem nowych rozwiązań w obszarze rynku pracy.
W ramach konferencji odbyły się następujące panele tematyczne:
niedoskonałości prawa pracy
niedoskonałości instytucji publicznych
kreowania rynku pracy przez otoczenie biznesowe
aktywności ludzi młodych na rynku pracy
zależności między regionalnym kapitałem ludzkim a migracjami
kształtowania regionalnej polityki zatrudnienia. Kształcenie zawodowe.
Podczas konferencji mgr inż. Elżbieta Brągiel wygłosiła referat pt. „Mikroprzedsiębiorstwa jako ważny sektor na regionalnym rynku pracy”.
Naszą Uczelnię reprezentowały także referaty zgłoszone przez członków Studenckiego Koła Ekonomistów, których opiekunem jest dr inż. Małgorzata Górka:
1. Tęczar Anna, Jagiełło Beata „Regionalna polityka zatrudnienia wobec bezrobocia.”
2. Krochmal Dominika, Szydło Agnieszka „Aktywność ludzi młodych na rynku pracy.”
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem, poziom naukowy i bardzo aktualny temat konferencji wzbudził wśród uczestników burzliwe dyskusje, z których wyciągnięto wiele ciekawych wniosków. Składamy podziękowania prof. UR dr hab. Bogusławowi Ślusarczykowi jako głównemu organizatorowi za profesjonalne przygotowanie konferencji i wysoki poziom merytoryczny obrad.