23 kwietnia jest obchodzony Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Pomysłodawcą jest wydawca, Vicente Clavel Andrés. Dzień Książki zaczęto obchodzić w Hiszpanii od 1930 roku, a w Polsce od 2007.
23 kwietnia to również szczególna data w historii literatury światowej to rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich podejmowane są inicjatywy mające służyć propagowaniu czytelnictwa i ochronie praw autorów. W związku z tym wydarzeniem zachęcamy do sięgnięcia po jedną z polecanych lektur. Umberto Eco pisarz i erudyta, wielki miłośnik książek, w wywiadzie-rzece Nie myśl, że książki znikną wraz Jeanem-Claudem Carriere, snuje rozważania na temat stanu współczesnej kultury i literatury. Ciekawą pozycją jest także Ex Libris: wyznania czytelnika autorstwa Anne Fadiman. Autorka opisuje książki - rodzinne przedmioty codziennego użytku, które przechodząc przez ręce czytelników zaczynają żyć swoją własną historią poprzez zapiski, korekty oraz notatki na marginesach. Z kolei Alberto Manguel w Mojej historii czytania splata dwa wątki. Pierwszy dotyczy historii rozwoju pisma i drukarstwa, a drugi to biografia intelektualisty ukształtowanego przez słowo drukowane. Na uwagę zasługuje także zbiór felietonów Młodszy księgowy: o książkach, czytaniu i pisaniu autorstwa Jacka Dehnela będących opisem szalonej przygody, jaką jest książkomania. Na koniec trochę beletrystyki. W opowiadaniu Dom z papieru Carlosa Maríi Domíngueza zawierającym wątek kryminalny, autor snuje rozważania na temat miłośników książek. Opisuje ich przywary, fobie, słabości i przyzwyczajenia.
Po wszystkie lektury zapraszamy do naszej biblioteki!
Przypominamy także o półkach bookcrossingowych w naszych czytelniach, gdzie można wymieniać książki.