start


Najczęściej oglądane

Newsy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Artykuły

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Praktyki

I. Studenci specjalności edytorsko-medialnej odbywają w trakcie studiów praktykę zawodową w wymiarze 8 tygodni – po I i II roku oraz w trakcie II i III roku studiów. Obejmuje ona praktykę w urzędzie lub innej instytucji, wydawnictwie, drukarni i mediach lokalnych; jest ona ściśle skorelowana z przedmiotami objętymi programem studiów.

W każdym przypadku praktyka obejmować winna punkty zawarte w szczegółowym programie przedstawionym poniżej.
Podstawą zaliczenia praktyk jest wypełniony przez studenta dziennik praktyk oraz sprawozdanie z przebiegu praktyk; oba dokumenty potwierdzone przez wyznaczonego pracownika instytucji przyjmującej praktykanta.
Wpisu do indeksu dokonuje na tej podstawie pracownik PWSZ w Krośnie pełniący funkcję opiekuna praktyk.
Studenci odbywają praktykę w instytucjach wskazanych przez PWSZ w Krośnie. Dopuszcza się samodzielny wybór instytucji lub zakładu przez studenta, wymaga to jednak wcześniejszych, szczegółowych ustaleń z opiekunem praktyk.
W każdym przypadku PWSZ w Krośnie zawiera z placówką przyjmującą studenta na praktykę stosowne uzgodnienia i umowy. Student nie może w tej kwestii reprezentować ani występować w imieniu uczelni.

Praktyka po I roku studiów
Organizacja pracy biurowej

Praktyka po I roku studiów odbywa się w urzędach i instytucjach (Urzędy Gminy, sekretariaty, itp.) w wymiarze 1 tygodnia (sugerowana forma 2 tygodnie po 4 godziny dziennie)
Celem praktyki jest zapoznanie studentów z zasadami organizacji pracy biurowej oraz funkcjonowania urzędów i sekretariatów.
Student przebywający na praktyce czynnie włącza się w pracę urzędu, bierze udział – w miarę możliwości – w redagowaniu i przygotowaniu pism urzędowych, zwracając uwagę na formę i kompozycję dokumentu, zapoznaje się z zasadami obiegu pism, podstawami archiwizowania dokumentów, przygotowaniem korespondencji, organizacją przepływu informacji i pracą w ramach sieci komputerowej.
Zaznajamia się z podstawowymi dokumentami urzędowymi (ustawami, zarządzeniami) normującymi pracę w urzędach, a także z aktami administracyjnymi; poznaje zasady porządkowania dokumentów (teczki rzeczowe), regulaminem organizacyjnym (zasady kierowania urzędem, planowanie pracy, tryb postępowania, załatwianie spraw obywatelskich). Poznaje strukturę urzędu, jego cele i zadania. W miarę swoich umiejętności i kompetencji pomaga w codziennym funkcjonowaniu urzędu.
Student ćwiczy także umiejętność przygotowania pism w edytorze tekstów, znajomość arkusza kalkulacyjnego, stara się zaznajomić z obsługą urządzeń biurowych (faksu, skanera, kopiarki). W miarę potrzeb pomaga w wyszukiwaniu potrzebnych informacji w internecie.
Zaznajamia się również z podstawami prawa pracy, regulaminem obowiązującym pracownika, a także sposobami kształtowania właściwych relacji międzyludzkich (współpraca w ramach urzędu, stosunek do petentów).
W sprawozdaniu student przedstawia szczegółowo charakter instytucji, w której odbywał praktykę, zasady jej funkcjonowania oraz elementy pracy, z którymi się zaznajomił.
Szczegółowe punkty praktyki mogą ulegać modyfikacji, ze względu na charakter instytucji przyjmującej studenta na praktykę.

Praktyka śródroczna w trakcie III semestru
Praktyka w mediach lokalnych (III semestr)

Praktyka śródroczna w czasie III semestru, odbywana w wymiarze dwóch tygodni, ma na celu zapoznanie studentów z pracą w różnego typu mediach lokalnych – redakcji czasopism, lokalnej stacji radiowej i telewizyjnej lub portalu internetowym. Studenci poznają w trakcie tej praktyki różne formy pracy dziennikarza (prezentera, reportera, itp.). Obserwują metody zbierania i selekcji informacji, doskonalą swoje umiejętności w zakresie stosowania stylu publicystycznego i wykorzystania gatunków związanych z pracą dziennikarską. W miarę możliwości przygotowują własne teksty, związane z pracą gazety lub radia (recenzje, informacje, notatki, sprawozdania). Poznają również organizację pracy przedsiębiorstwa, obowiązku poszczególnych osób tworzących numer czasopisma lub programu radiowego, czy też serwisu internetowego. Zwracają uwagę na kwestie prawa autorskiego, ochrony danych osobowych, itp.
W sprawozdaniu studenci szczegółowo przedstawiają instytucję, w której odbywali praktykę oraz prezentują samodzielnie opracowane materiały i teksty.

Praktyka po II roku studiów
Praca w wydawnictwie

Praktyka po II roku studiów odbywana w wymiarze 3 tygodni ma na celu zapoznanie studenta z działalnością wydawnictwa – organizacją pracy, planowaniem publikacji i tworzeniem jej kosztorysu, kwestiami technicznymi związanymi z produkcją książki (terminologia, dobór materiałów i ich ocena), logistyką działań wydawniczych (kontakt z autorem, drukarnią, przygotowalnią, akceptacja materiałów próbnych – ozalidy, wydruki próbne).
Student zapoznaje się bezpośrednio z pracą redaktora i korektora, podejmuje samodzielne próby redakcyjne, poznaje zasady adiustacji i redakcji merytorycznej.
W miarę możliwości włącza się też w proces technicznego opracowania publikacji, poznaje zasady dystrybucji, specyfikę rynku książki, kontakty z hurtowniami, a także działania marketingowe wydawnictwa.
Zalecane jest, aby praktykanci włączyli się w bieżące prace wydawnictwa i zapoznali się z całym procesem edycji.
W sprawozdaniu studenci winni szczegółowo przedstawić zakres prac, którymi się zajmowali, włącznie z omówienie publikacji, przy których powstawaniu uczestniczyli oraz zaprezentować wydawnictwo, gdzie odbywali praktykę.

Praktyka w czasie III roku studiów
Podstawy składu komputerowego, praca w środowisku programów graficznych i służących do DTP

Praktyka śródroczna, odbywana w trakcie III semestru w wymiarze 1 tygodnia, w ścisłej korelacji z przedmiotami: Komputerowe przygotowanie publikacji oraz Publikacja elektroniczna, ma na celu rozwój umiejętności studenta w tym zakresie.
Praktyka może odbywać się przy stanowisku operatora DTP, w drukarni, wydawnictwie, agencji reklamowej lub innych placówkach zajmujących się składem komputerowym, opracowaniem stron www i komputerowym przygotowaniem publikacji.
Student ćwiczy umiejętność pracy w środowisku programów graficznych i edytorskich, poznaje zasady projektowania komputerowego, projektowania stron www, obróbki materiałów (np. zdjęć rysunków), zapoznaje się z doborem czcionek, zasadami wprowadzania korekty zgodnie ze znakami korektorskimi.
W ramach sprawozdania z praktyki student przedstawia samodzielnie wykonaną pracę (projekt plakatu informacyjnego, ulotki reklamowej, itp.) w formie wydruku lub pliku.
Praktyka w drukarni (VI semestr)
Praktyka ta odbywana jest w wymiarze 1 tygodnia i ma na celu zapoznanie się z pracą w drukarni w różnych jej aspektach – organizacji pracy w przedsiębiorstwie, składu, montażu i przygotowalni oraz druku i oprawy.
Praktykant powinien w miarę możliwości włączyć się czynnie w pracę przedsiębiorstwa na poszczególnych etapach druku, a także w działania organizacyjne (np. przygotowanie ofert druku) oraz zapoznać się parkiem maszynowym, którym dysponuje dana drukarnia, poszerzając jednocześnie swoją wiedzę w zakresie technicznych aspektów pracy przedsiębiorstwa (terminologia, znajomość etapów druku, typów papieru, itp.).
W sprawozdaniu student winien szczegółowo przedstawić drukarnię, w której odbywał praktykę oraz zaprezentować zakres wykonywanych czynności.

Uwagi końcowe
Instytucje i przedsiębiorstwa, w których studenci odbywają praktykę zawodową winny prezentować odpowiedni poziom profesjonalny, prowadzić możliwie zróżnicowaną działalność. Uwaga ta ważna jest szczególnie w sytuacji, gdy studenci samodzielnie proponują miejsce odbywania praktyki.
Opiekun praktyki prowadzi uzgodnienia z kierownictwem instytucji przyjmujących praktykantów i sprawuje kontrolę nad całym przebiegiem praktyk
Podczas odbywania praktyki studenci winni starannie i dokładnie wykonywać czynności objęte jej programem, zachować dyscyplinę pracy oraz przestrzegać przepisów bhp obowiązujących w zakładach pracy, w których będą przebywać. Jest to warunek zaliczenia praktyki.
Podczas praktyki w wydawnictwie, mediach lokalnych i praktyce dotyczącej składu komputerowego niektóre czynności mogą być wykonane poza siedzibą firmy (adiustacje, przygotowanie materiałów, opracowanie tekstów); liczbę przepracowanych w ten sposób godzin zalicza pracownik opiekujący się praktykantem na podstawie wyników pracy, stosownie do przyjętych norm.
W przypadku praktyki wakacyjnej studenci mogą odbywać ją w dowolnym terminie od początku lipca do końca września, według harmonogramów ustalanych przez PWSZ z przyjmującymi praktykantów instytucjami. Praktyka śródroczna odbywa się sukcesywnie w ciągu semestru, poświecone na nią jest najczęściej jedno przedpołudnie w tygodniu. W każdym przypadku studenci winni ustalać szczegółowy harmonogram praktyk z opiekunek praktyki i opiekunem wyznaczonym przez kierownictwo firmy.
W określonych przypadkach możliwe jest połączenie praktyki dotyczącej składu komputerowego i pracy w wydawnictwie lub drukarni, jeśli przedsiębiorstwa te dysponują odpowiednimi stanowiskami. Sytuacje takie wymagają oddzielnych ustaleń z opiekunem praktyki.
Studenci odbywający praktyki nie otrzymują za nie wynagrodzenia.
Przed każdą praktyką zarówno studenci, jak i podmiot przyjmujący na praktykę otrzymują szczegółowe wytyczne.

 

zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito