W dniu 05.12.2019 r. odbyła się Mikołajkowa rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Podczas której, każdy mógł poczuć się jak Mikołaj, ponieważ mógł kogoś obdarować nadzieją i szansą na powrót do zdrowia.
Podczas tej akcji zarejestrowało się aż 62 osoby. Każdy, kto zarejestrował się w bazie potencjalnych dawców szpiku może być dumny z siebie, że postanowił bezinteresownie pomóc drugiemu człowiekowi.
Jeśli zastanawiałeś się komu jest potrzebny szpik kostny, to wiedz, że jest on potrzebny podczas leczenia białaczki, czyli złośliwych nowotworów układu krwionośnego.
By pomóc nie trzeba zrobić aż tak dużo, wystarczy zrobić wymaz z ust i uzupełnić dokumenty, które są przesyłane Fundacji DKMS, przygotowanie wszystkiego nie trwa dłużej niż 15 min. Tam twój kod genetyczny jest porównywany z kodami genetycznymi, chorych osób, które potrzebują Twojej pomocy.
Istnieją dwie metody pobierania komórek krwiotwórczych: stosowana częściej, z krwi obwodowej metodą aferezy (polega na oddzieleniu w separatorze komórek krwiotwórczych od innych komórek krwi) oraz stosowana rzadziej, ze szpiku w znieczuleniu ogólnym poprzez nakłucie talerzy biodrowych.
Jeśli słyszałeś, że szpik kostny pobiera się z kręgosłupa lub zabieg pobierania szpiku jest bardzo bolesny czy podczas tego zabiegu grozi Ci niedowład kończyn, to natychmiast zaprzecz tym informacjom. To absolutnie nie jest prawdą!!
Nie wierz w plotki, które usłyszysz na temat oddawania szpiku. Jeśli, chcesz mieć pewność, że usłyszysz informacje prawdziwe na ten temat, to skontaktuj się z Fundacją DKMS, która zajmuje się znalezieniem dawcy dla każdego pacjenta oraz chętnie przekaże prawdziwe informacje na temat oddawania szpiku.
A więc nie zastanawiaj się dłużej! Jeśli jesteś zdrowy, masz od 18 do 50 lat i ważysz więcej niż 50 kg to bez problemu możesz zostać dawcą szpiku. Uzupełnienie wszelkich dokumentów zajmie 15 min, lecz komuś uratuje to życie.
Aneta Szymańska, Dawid Barański
(D. M)