W dniu 19.05.2017 sześcioro studentów grupy niemieckiej dwujęzykowych studiów dla tłumaczy (z III roku E. Polowiec oraz z I roku S. Leśniak, N. Setlak, K. Śnieżek oraz M. Klimczyk i T. Kijowski) wraz z dr Krystyną Szayną-Dec wzięło udział w obradach drugiego dnia odbywającego się na Uniwersytecie Rzeszowskim niemiecko-polsko-ukraińskiego Kongresu "Środowisko i sprawiedliwość energetyczna". Organizatorami Kongresu byli Deutsch-Polnische Gesellschaft z Hamburga i Towarzystwo Polsko-Niemieckie z Rzeszowa, a przedsięwzięciu patronowali: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Senator Urzędu do Spraw Środowiska i Energii Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Hamburg pan Jens Kersten. Obrady Plenarne prowadził dr Mieczysław Edmund Janowski – polski polityk i samorządowiec, inżynier, były prezydent Rzeszowa, senator IV i V kadencji Senatu, w latach 2004 do 2009 poseł do Parlamentu Europejskiego, który wygłosił ciekawy wykład inauguracyjny "Solidarność energetyczna jednym z fundamentów solidarności krajów Unii Europejskiej".
Aktualną sytuację w tym względzie prezentowali w swych referatach także inni przedstawiciele strony polskiej (przedstawicielka ministerstwa - dyr. Departamentu Nadzoru Geologicznego dr Jolanta Maj), także prominentni prelegenci ze strony niemieckiej, ukraińskiej, rosyjskiej i białoruskiej. W referatach występowała tematyka odnawialnych źródeł energii, działalność tzw. klastrów jako drogi do zrównoważonego rozwoju, ekologiczne innowacje komunalne i doświadczenia w tym względzie poszczególnych miast, państw, lokalnych wspólnot - jak np. wspólnot kościelnych protestanckich w Niemczech czy prawosławnych oraz związanych z kościołami innych religii. Ze strony polskiej problemy te przedstawił Dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Tematyka obrad plenarnych kontynuowana była następnie w grupach roboczych/panelach.
Studenci obserwowali głównie prace tłumaczy symultanicznych przekładających wykłady w wielu językach, oprzyrządowanie używane na tego typu konferencjach oraz metody pracy tłumacza kabinowego, jednak tematyka sama w sobie okazała się niezwykle ciekawa i aktualna w dzisiejszej dobie, stad liczne rozmowy z prelegentami i uczestnikami kongresu w trakcie przerwy kawowej i obiadowej a następnie w trakcie obrad panelowych. Była to kolejna okazja do spotkania i konsultacji z interesariuszami w otoczeniu społeczno-gospodarczym naszej uczelni.
Jesteśmy wdzięczni organizatorom, ze zaproszenie nas i danie możliwości wzięcia udziału w tak prestiżowym i ciekawym oraz ważnym merytorycznie spotkaniu, jak również za przyjęcie nas, przedstawienie na forum naszej grupy jako reprezentacji PWSZ Krosno i bardzo życzliwe ugoszczenie.
dr Krystyna Szayna-Dec