start


Najczęściej oglądane

Newsy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Artykuły

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Aktualności

Kultury świata w Instytucie Humanistycznym - Magia tanga

08-10-2017

Czy tango argentyńskie  to tylko muzyka i taniec?

Historia tanga przenosi nas do Buenos Aires i Montevideo końca XIX wieku. To wtedy pośród imigrantów z całego świata i lokalnej ludności zamieszkującej obie strony rzeki La Plata rodziło się tango. W jego melodii zauważamy charakterystyczne dźwięki hiszpańskiej habanery, afrykańskich rytmów, walca, polki a nawet mazura.

Lata świetności tanga przypadają na okres Złotej Ery (lata czterdzieste i pięćdziesiąte XX wieku). La Cumparsita, El Choclo, Por Una Cabeza czy Poema są znane chyba każdemu.

W Polsce tango pojawiło się w 1913 roku. 28 października Lucyna Messal i Józef Redo zatańczyli je w spektaklu „Targ na dziewczęta” i od razu podobnie jak w innych krajach Europy stało się bardzo popularne i modne.

W okresie międzywojennym w Polsce napisano kilka tysięcy tang. 

30 września 2009 roku tango (taniec jak i muzyka) zostało wpisane na listę światowego, niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Tango nie jest tańcem opartym na choreografii. Za każdym razem jest to swobodna improwizacja, którą kieruje mężczyzna. To właśnie on decyduje w tańcu o krokach i figurach partnerki. Tango wytwarza pomiędzy parą tańczących osób specyficzną więź ciał i dusz, jest porozumieniem, dialogiem bez słów. Ponieważ mężczyzna decyduje o każdej fazie tańca, kobieta musi się wsłuchać w jego oczekiwania.

Język tanga jest uniwersalny. Miłośnicy tanga zatańczą w każdym miejscu na świecie, z każdą partnerką. Od lat 80-tych tango zdobyło sobie na świecie tysiące zwolenników i fascynatów.

Dziś można zatańczyć tango prawie w każdym kraju  i prawie wszędzie tam usłyszymy tę samą muzykę, poczujemy podobną atmosferę.

O historii tanga, emocjach jakie wywołuje muzyka i taniec opowie Robert Kandefer - tanguero i milonguero.

Spotkanie odbędzie się 13 października, o godzinie 13:00  w sali numer 13 w Instytucie Humanistycznym PWSZ w Krośnie. 

Dzień wcześniej Robert Kandefer wspólnie z RCKP organizuje w ramach Krośnieńskiej Jesieni Muzycznej koncert legendy tanga z Buenos Aires Roberto Siri. 

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito