W dniach 23-24 października mieliśmy przyjemność gościć uczestników konferencji międzynarodowej na temat stylów komunikacyjnych, zorganizowanej już po raz trzeci przez Zakład Filologii Angielskiej PWSZ w Krośnie. Po dwóch wcześniejszych edycjach ‘International Conference on Communication Styles’ (2013, 2015), tematyka konferencji wydaje się nadal budzić ogromne zainteresowanie wśród badaczy zajmujących takimi zagadnieniami jak style komunikacji międzykulturowej, wymiar ideologiczny różnych stylów komunikacyjnych, język mass mediów, komunikacja niewerbalna, styl narracyjny etc. Uczestnicy konferencji reprezentowali około 20 uczelni polskich oraz zagranicznych. Mieliśmy okazję wysłuchać prelegentów przybyłych z Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Holandii, Łotwy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz z takich polskich uczelni jak Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Opolski, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie, oraz licznie reprezentowana Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa W Krośnie.
W wykładach z zainteresowaniem brali udział nie tylko uczestnicy konferencji, ale także wykładowcy i studenci Instytutu Humanistycznego. Sesje skupione były wokół następujacych zagadnień: Intercultural Encounter Styles, Metaphors in Conversational Style, Questions and Values in Conversational Style, Online Communication and Writing, Political Styles, Translation Styles oraz Narrative Styles. Podczas konferencji odbyły się kolejne już spotkania zespołu polsko-estońskiego badającego fascynujące różnice w stylach komunikacji miedzy tymi dwoma językami i kulturami, w ramach międzynarodowego projektu dofinansowanego wspólnie przez Polską i Estońską Akademię Nauk pod tytułem „Tworzenie ram teoretycznych i metodologicznych badania międzykulturowych stylów komunikacyjnych”. W dyskusji po spotkaniu ustalono dalsze kroki w sprawie publikacji specjalnego porównawczego numeru międzynarodowego czasopisma dotyczącego polskiego i estońskiego stylu komunikacyjnego, w którym omówione zostaną m.in. sposoby zadawania pytań, sposoby wyrażania niezadowolenia czy też różnice w metaforyce.
Uczestnicy bardzo pozytywnie ocenili organizację oraz poziom merytoryczny konferencji i zgodnie wyrazili chęć uczestniczenia w kolejnej konferencji na temat stylów komunikacji. Wstępnie ustalono termin kolejnego spotkania na rok 2019. Wszyscy uczestnicy wykazali również zainteresowanie publikacją pokonferencyjną, która ukaże się w roku 2018.
Anna Łętkowska