6 listopada swą krótką wizytę studyjną w PWSZ w Krośnie rozpoczęli wykładowcy i studenci z Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Jekaterynburgu (Rosja). Wizyta rosyjskich gości w Krośnie jest rozwinięciem programu współpracy naszych uczelni zatytułowanego Dialog Międzykulturowy po rosyjsku", który w czerwcu bieżącego roku otrzymał również finansowanie w postaci dotacji w ramach V Federalnego Programu Celowego rządu Federacji Rosyjskiej "Język Rosyjski" na lata 2016-2020. PWSZ w Krośnie jest jedyną polską uczelnią, z którą Uniwersytet Pedagogiczny w Jekaterynburgu nawiązał tak ścisłą współpracę. Grupce studentów w Krośnie towarzyszą wykładowcy prof. Natalia Leonenko, prof. Nadieżda Bagiczewa oraz Anastazja Ibatullina.
Delegację z Rosji powitał w imieniu Jego Magnificencji Rektora PWSZ w Krośnie dyrektor Instytutu Humanistycznego dr Bartosz Gołąbek. W oficjalnym powitaniu gości uczestniczył także wiceprezydent miasta dr Tomasz Soliński, który przedstawił podstawowe informacje o Krośnie. Swoje Instytuty zaprezentowały dyrektor Instytutu Gospodarki i Zdrowia dr Renata Rabiasz oraz dyrektor Instytutu Politechnicznego dr Agnieszka Woźniak. W powitaniu wziął także udział kierownik Zakładu Komunikacji Międzykulturowej profesor Kazimierz Sikora i pracownicy Zakładu dr Joanna Rybarczyk-Dyjewska oraz dr Adam Nowakowski. Podczas spotkania prof. Natalia Leonenko przekazała Jego Magnificencji rektorowi oraz wiceprezydentowi Tomaszowi Solińskiemu książki autorstwa mera Jekaterynburga Jewgienija Rojzmana, historyka i aktywnego maratończyka, z osobistymi dedykacjami i zaproszeniem do odwiedzenia uralskiej stolicy.
Jeszcze w tego samego dnia rosyjscy studenci psychologii Arina Nosowa, Alieksiej Tierpieliec, Tatiana Butakowa, Danił Filinkow, Anastazja Pogiba, przeprowadzili zajęcia aktywizujące dla studentów dwujęzykowych studiów dla tłumaczy oraz międzynarodowej komunikacji językowej, którym towarzyszyli dr Joanna Rybarczyk-Dyjewska oraz dr Adam Nowakowski.
Spotkanie zakończyło się sympatycznym wspólnym "czejepitijem" - rosyjskim poczęstunkiem z ciasteczkami z wróżbą i herbatą z prawdziwego samowara.
"Dialog Międzykulturowy po rosyjsku" to projekt zainicjowany przez Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny w Jekaterynburgu oraz PWSZ w Krośnie w marcu 2013 roku. W dialogu biorą udział rosyjscy studenci psychologii oraz grupy rosyjskie dwujęzykowych studiów dla tłumaczy i międzynarodowej komunikacji językowej PWSZ w Krośnie. Projekt realizowany jest w formacie video konferencji dwa razy w miesiącu, a także elektronicznej korespondencji i zajęć prowadzonych stacjonarnie.Koordynatorem projektu w PWSZ w Krośnie jest dr Adam Nowakowski.
BG