Niezgoda na rządy Władimira Putina, a także strach przed zagrożeniem płynącym ze strony przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa, stały się głównymi przesłankami do opracowania i wydania w Rosji tej publikacji. Dzięki internetowi i otwartemu do niej dostępowi ukazała się ona w 2016 roku jednocześnie na całym świecie.
Ilja Jaszyn to były współpracownik zamordowanego w lutym 2015 roku innego opozycyjnego polityka współczesnej Rosji, Borysa Niemcowa. Tekst raportu został ogłoszony 23 lutego 2016 roku na specjalnej konferencji prasowej w Moskwie, w rocznicę stalinowskiej akcji deportacyjnej skierowanej przeciwko Czeczenom i Inguszom, znanej pod kryptonimem „Czeczewica”. Wiodącym wątkiem raportu jest krytyka sposobu sprawowania władzy przez aktualnego czeczeńskiego przywódcę Ramzana Kadyrowa i jego związki z Kremlem. W roku 2017 minęło już dziesięć lat, odkąd Kadyrow w imieniu prezydenta Rosji niepodzielnie kieruje Czeczenią.
Impulsem do zestawienia i skonfrontowania w jednym dokumencie licznych faktów, mniej i bardziej wiarygodnych informacji, plotek, a czasem nawet niesprawdzonych doniesień na temat życia i działalności przywódcy Czeczenii, był bulwersujący mord na przyjacielu i mentorze Ilji Jaszyna Borysie Niemcowie. Jego zabójstwo miało miejsce 27 lutego 2015 roku na Wielkim Moskworieckim moście, nieopodal murów moskiewskiego Kremla. Nici prokuratorskiego śledztwa zahaczyły w tej sprawie o tak zwany „wątek czeczeński”, co zmotywowało Ilję Jaszyna do poprowadzenia indywidualnego dochodzenia, które zaowocowało właśnie raportem na temat Ramzana Kadyrowa. Informacje, będące kanwą tego ważnego tekstu, pochodzące przede wszystkim z odnotowanych rzetelnie w przypisach otwartych źródeł internetowych, są jednocześnie paradoksalnie jego niewątpliwą słabością. W autorytarnym państwie, a szczególnie w rządzonym przez Kadyrowa w sposób autonomiczny państewku wewnątrz Rosji, nie można niestety liczyć na innego rodzaju wiarygodne i bezstronne źródła informacji.
Ofiarowany polskim czytelnikom przekład, obok merytorycznego wprowadzenia autorstwa doktora Bartosza Gołąbka, zaopatrzony został w indeks osób oraz bibliografię, która powinna sprzyjać badaniom szeroko rozumianych spraw kaukaskich oraz zagadnień dotyczących współczesnej Rosji.
Ilja Jaszyn, Czeczenia Ramzana Kadyrowa, Opracowanie tekstu, wprowadzenie i przypisy B. Gołąbek, PWSZ w Krośnie, Krosno 2017.