23 maja gościliśmy w naszej Bibliotece oraz Instytucie Humanistycznym grupę młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle. Młodzi goście przyjechali do nas ze swoimi opiekunami: panią mgr Danutą Tatarewicz – wychowawczynią klasy oraz panią mgr Ewą Marcak.
Cała grupa została bardzo serdecznie powitana przez dyrektora Instytutu Humanistycznego doktora Bartosza Gołąbka, a następnie uczniowie mieli możliwość obejrzenia ciekawej wystawy „Historia Biblii”, prezentowanej w Bibliotece Głównej naszej uczelni. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikiem górującej nad rynkiem charakterystycznej krośnieńskiej budowli – Wieży Farnej i podziwianie roztaczających się z jej galerii pięknych widoków na miasto i okolice.
Następnie uczniowie przeszli do budynku Instytutu Humanistycznego, gdzie spotkali się oko w oko z prawdziwym polskim szlachcicem, przyodzianym w żupan i deliję. Bogate ozdoby stroju świadczyły o wysokiej pozycji ich właściciela, a prezentowana broń, z nieodzowną szablą na czele budziła respekt ewentualnych adwersarzy. Szlachcic ów korzystając, oprócz swojego rynsztunku, również z nowszej technologii prezentacji w PowerPoint omówił rolę szlachty w czasie pokoju i okresach wojen. Siódmoklasiści byli pod dużym wrażeniem. Po pożegnaniu tak dostojnej osoby (na co dzień znanej społeczności PWSZ jako doktor Leszek Habrat) grupa udała się do sali nr 14, gdzie z siedemnastowiecznego dworu szlacheckiego została przeniesiona w realia współczesnej angielszczyzny, w jej wariancie języka mówionego.
Pani mgr Teresa Przyprawa przeprowadziła zajęcia fonetyczne przy aktywnym udziale wszystkich uczniów, wzbudzając żywe zainteresowanie ciekawymi przykładami homonimów fonetycznych i ćwicząc z grupą łamańce językowe. Ponieważ wszystkie zadania mocno angażowały uczestników, a treść lekcji bardzo się podobała, zakończenie zajęć uczniowie podsumowali chóralnym „to już koniec?”
To były ostatnie zajęcia podczas pierwszego pobytu uczniów jasielskiej Szkoły Podstawowej nr 4 w Instytucie Humanistycznym. Młodym jaślanom życzymy udanych wakacji i zapraszamy na kolejne zajęcia w nowym roku szkolnym.
Wizyta została przygotowana we współpracy Zakładów Komunikacji Międzykulturowej i Filologii Angielskiej.
Na fotografiach grupa uczniów w trakcie pobytu na naszej uczelni w obiektywie wychowawcy, pani mgr Danuty Tatarewicz.
Anna Hycnar