Europejski Dzień Języków, obchodzony w całej Europie 26 września, regularnie gromadzi w PWSZ w Krośnie liczną grupę młodych miłośników nauki języków wraz z ich nauczycielami. W tegorocznej edycji przypadającej na jubileuszowy roku polskiej niepodległości, po powitaniu przez Prorektora do spraw studiów doktora Dominika Wróbla, nasze spotkanie otworzył krótki wykład Dyrektora Instytutu Humanistycznego, doktora Bartosza Gołąbka na temat różnorodności etnicznej i językowej Niepodległej Rzeczypospolitej.
W wypełnionej po brzegi auli, uczestnicy spotkania dowiedzieli się kto, i w jakich okolicznościach w dawnej Rzeczpospolitej posługiwał się językiem arabskim, co oznacza określenie język „tutejszy”, jak nazywany jest inaczej język łemkowski, a także jakie są formalne kryteria klasyfikacji języków zagrożonych. Dla wielu uczniów pewnym zaskoczeniem była informacja, że blisko 10 milionów obywateli międzywojennej Rzeczypospolitej posługiwało się innym niż język polski językiem ojczystym. Otwarcie spotkania było także ważnym przyczynkiem do rozważań o sytuacji i miejscu mniejszości narodowych we współczesnej Polsce.
Skupienie i uwaga podczas wykładu procentowały zwycięstwem w podsumowującym go konkursie z nagrodami. Warsztaty językowe z angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i rosyjskiego pozwoliły zaś na indywidualną, pogłębioną pracę w obrębie wszystkich sekcji językowych.
Entuzjazm i aktywność młodzieży podczas konkursu, a potem w trakcie spotkań warsztatowych dają nam - organizatorom nadzieję, że kolejne edycje Europejskiego Dnia Języków w PWSZ w Krośnie będą jeszcze bogatsze w pozytywne wrażenia dotyczące walorów wielojęzyczności i wielokulturowości.
W tegorocznej edycji Europejskiego Dnia Języków wzięło udział ponad 270 uczniów z następujących szkół z Krosna i regionu:
dr Bartosz Gołąbek