Nasz gość przyjechał do Krosna z Wielkiej Brytanii, jak zwykle poprzez zaporzyjaźnione Węgry na blisko miesięczny cykl wykładów przygotowanych dla krośnieńskich studentów.
Dr Colin Swatridge uzyskał pierwszy dyplom z teologii i filozofii na Uniwersytecie w Nottingham (Wielka Brytania). Studia magisterskie odbył na Uniwersytecie w Bradford (bibliotekoznawstwo) oraz w Manchesterze (organizacja i planowanie edukacji). Jego badanie do pracy doktorskiej dotyczyło samodzielnego uczenia się wśród przyszłych studentów uczelni brytyjskich (Uniwersytet Nottingham).
Prowadził zajęcia na wszystkich etapach edukacyjnych w Wielkiej Brytanii a następnie przez dwa lata w Papui Nowej Gwinei uczył angielskiego, filozofii i psychologii 16-18-latków. Pracował również ze studentami studiów doktoranckich (planowanie edukacji) na Uniwersytecie Otwartym. Po odejściu na emeryturę zwiazał się z brytyjską fundacją edukacyjną VSO (Voluntary Service Overseas VSO).
Od roku 1998 jest wykładowcą wizytującym na Uniwersytecie w Miszkolcu (Węgry) oraz wielu innych węgierskich uczelniach (Uniwersytet Katolicki im. Pétera Pázmány, Uniwersytet im. Karoli Gaspar w Budapeszcie), a ostatnio na Uniwersytecie Petru Maior w Târgu Mureş w Rumunii oraz w PWSZ w Krośnie, gdzie prowadzi, co roku w październiku, zajęcia ze sztuki argumentowania.
Większość jego książek dotyczy aspektów edukacji. W 2005 roku opublikował książkę A country full of aliens: a briton in Hungary o swoich przeżyciach z wielokrotnych pobytów na Węgrzech.
Dr Colin Swatridge planuje jeszcze publikację z tematyki stosunków rumuńsko-węgierskich w Transylwanii, które stanowią główny cel jego obecnych badań.
BG