start


Najczęściej oglądane

Newsy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Artykuły

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Aktualności

Wykład dr Colina Swatridge’a: „Brexit – A Dog’s Dinner”

17-10-2018

W poniedziałek 22 października aula PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie zapełniła się słuchaczami wykładu dr Colina Swatridge’a, gościa, a zarazem wykładowcy naszej uczelni już od 11 lat. Przybyli studenci filologii angielskiej, dwujęzykowych studiów dla tłumaczy  i międzynarodowej komunikacji językowej, wykładowcy wraz z rektorem, prof. dr hab. Grzegorzem Przebindą, i dyrektorem Instytutu Humanistycznego, dr Bartoszem Gołąbkiem, a także uczniowie liceum im. Jana Szczepanika oraz Liceum Katolickiego w Krośnie. Spotkanie, w cyklu „Polska i jej sąsiedzi”, prowadził kierownik Zakładu Filologii Angielskiej, dr Władysław Chłopicki.

Dr Colin Swatridge naświetlił elementy historii, jakie doprowadziły do obecnej sytuacji i nadchodzącego oddzielenia się Wielkiej Brytanii od Unii Europejskiej, zwanego w skrócie Brexitem. Pokazał, że korzenie tego wydarzenia tkwią daleko w przeszłości: w referendum z roku 1975, gdzie 70% Anglików opowiedziało się za przystąpieniem do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, w rozszerzeniu Unii Europejskiej z roku 2004 i 2007, jak i w masowym, wbrew zapowiedziom, napływie pracowników z Europy Wschodniej, których większość, bo aż 60%, stanowią Polacy. Korzenie tego procesu tkwią także jeszcze głębiej w historii, w tym w XVII-wiecznej Irlandii, podbitej przez Anglię, a także w niepodległej dopiero od roku 1921 roku Irlandii, czemu towarzyszyło oddzielenie się Irlandii Północnej, i co spowodowało tam znacznie później, bo od roku 1968 – 30-letnią wojnę domową. Wojna ta zakończyła się tzw. Porozumieniem z Wielkiego Piątku w roku 1998, w ramach którego strony zobowiązały się do wieczystej rezygnacji z granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Po referendum z roku 2016, gdzie 52% Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem z Unii Europejskiej (prym wiedli tu Anglicy, podczas gdy Szkocja i Irlandia Północna były przeciwne), nastąpił długi okres negocjacji, który rozbija się o problem unii celnej z Europą, koniecznej po to, aby uniknąć granicy lądowej w Irlandii, i nie wiadomo, czym się zakończy. Brexit niesie także problemy dla imigrantów, w tym dla ponad 2 milionów Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, dla których pojawia się konieczność ponownego ubiegania się o status rezydenta w tym kraju.

Dr Swatridge opowiedział zebranych tę historię, sypiąc z rękawa datami i  statystykami, a sposób jej opowiedzenia przykuł uwagę zebranych – w emocjonalny, zaangażowany sposób stwierdził z naciskiem, że Brexit to unikalny w historii Wielkiej Brytanii akt samodestrukcji, który może nie tylko doprowadzić do trudności gospodarczych, ale i utraty integralności terytorialnej Wielkiej  Brytanii, czyli oddzielenia się Irlandii Północnej, a także Szkocji (przez kolejne tam referendum niepodległościowe, które tym razem może przynieść wynik pozytywny).

Po zakończeniu wykładu posypały się pytania, a zgromadzona młodzież nie bała się ich zadawać w języku angielskim. Prowadzący spotkanie dr Chłopicki zakończył je stwierdzeniem, że Brexit to dramat Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej, ale także Polaków, którego ostatniej odsłony jeszcze nie widać.

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito