start


Najczęściej oglądane

Newsy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Artykuły

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Aktualności

Wielka pielęgnacja galicyjskich cmentarzy

19-10-2018

Od 15 lat SKN Germanistów opiekuje się cmentarzem wojennym z I wojny światowej na wzgórzu Banica (cmentarz nr 62 w spisie cmentarzy galicyjskich), który za sprawą naszych studentów został zrekonstruowany (ufundowano krzyże, tabliczki na grobach).Spoczywają na nim polegli żołnierze – 12 Austriaków i 40 Rosjan.

W ramach wypraw na banicki cmentarz robimy porządki na grobach, dokonujemy prac konserwatorskich, zapalamy znicze pamięci.

W działalności tej Koło od początku współpracuje z władzami gminy Sękowa, z Austriackim Czarnym Krzyżem, oraz od ubiegłego roku z policjantami Komendy Stołecznej z Warszawy, którzy również uczestniczą wspólnie z nami w sprzątaniu cmentarzy.

13 października br. odbyło się zainicjowane i współorganizowane przez pana insp. Jacka Witasa z Komendy Głównej Policji i jego kolegów z Klubu Górskiego „Orły” wielkie sprzątanie cmentarzy galicyjskich, a następnie uroczystość podsumowania tej akcji wraz z lokalnymi władzami gminy Sękowa i sołectwa Ropicy Górnej.

Uroczyste spotkanie odbyło się w tamtejszym domu ludowym, a przybyli na nie wszyscy ochotnicy i osoby mające swój udział w pielęgnowaniu galicyjskich cmentarzy, tj. poza policjantami także władze straży granicznej,  straż pożarna z wielu okolicznych wiosek, pani konserwator wojewódzki, Austriacy z zarządu Czarnego Krzyża Austriackiego, oraz delegacja naszej uczelni: mgr Anna Hycnar, dr Leszek Habrat, dr Wojciech Gruchała, oraz Studenckiego Koła Naukowego Germanistów w osobach dwóch studentek Dwujęzykowych Studiów dla Tłumaczy, tj. Sylwia Leśniak i Karolina Zdziarska, wraz z opiekunką Koła, dr Krystyną Szayną-Dec.

Studenckie Koło Naukowe Germanistów PWSZ w Krośnie otrzymało od Pani Wójt Gminy Sękowa, Małgorzaty Małuch, pisemne podziękowanie „…za wkład pracy, społeczny trud i zaangażowanie w działalność na rzecz utrzymania  cmentarzy z okresu I wojny św. na terenie gminy Sękowa”  wraz z życzeniami „… satysfakcji płynącej z troski o utrzymanie dziedzictwa historii oraz z udziału w akcji, która znajduje szerokie uznanie społeczne.”

Naszą pracę renowacyjną na cmentarzu Banica w maju 2018 odnotował w swoim biuletynie nr 2/2018 (otrzymaliśmy kilka jego egzemplarzy) Austriacki Czarny Krzyż (ÖSK Kriegsgräberfürsorge) z siedzibą w Wiedniu, na stronie 32:

„pod koniec maja 2018 Studenci z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie wraz z dr Krystyną Szayną-Dec i policjantami z Klubu Górskiego „Orły” przy Komendzie Stołecznej Policji pracowali razem na cmentarzu wojennym nr 62 Banica. Teren został posprzątany a drewniane krzyże zaimpregnowane”. Niniejsza relacja (w języku niemieckim) zamieszczona jest wraz ze zdjęciem grupowym studentów i policjantów.

Szczególnie uhonorowani zarówno przez władze gminy jak i Austriacki Czarny Krzyż zostali pracowici policjanci, którzy na samym tylko naszym cmentarzu wycięli kilka uschniętych drzew stanowiących zagrożenie zarówno dla ludzi jak i stojących na żołnierskich grobach krzyży.

Owocną  współpracę studentów z policjantami dokumentują także zdjęcia ze wspólnych prac zamieszczone przez na stronie internetowej policyjnego Klubu Górskiego „Orły” http://www.osemka.home.pl/autoinstalator/joomla/index.php/rok-2018/category/147-cmentarz-maj-2018

W trakcie spotkania wygłoszono przemówienia podsumowujące działalność konserwatorską i porządkową, wymieniono poszczególne patronaty nad 23 cmentarzami znajdującymi się w samej tylko gminie Sękowa, a SKN Germanistów przypomniało początki swojej działalności na banickim cmentarzu trwającej już 15 lat. Wspólnie wyrażono chęć i powinność kontynuowania jej obecnie i w przyszłości.  Przedstawiciele Austriackiego Czarnego Krzyża wyrazili nadzieję na dalszą współpracę i spotkania ze studentami PWSZ w Krośnie.

Wzruszającym elementem spotkania był występ dzieci z przedszkola w Ropicy Górnej, które nieprzerwanie przez ponad godzinę śpiewały polskie pieśni patriotyczne, a swój występ rozpoczęły odśpiewaniem wszystkich zwrotek polskiego hymnu.

KD

 

 

 

 

 

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito