Głównym wątkiem wystąpienia na temat międzykulturowych napięć wewnątrz kontynentu europejskiego, zwłaszcza w obliczu wzmożonych procesów migracyjnych, było uzmysłowienie słuchaczom idei wolnej i bezpiecznej Europy, prowadzonej w oparciu o projekt polityczny Charlesa de Gaulle'a. Dla jasielskich uczniów nader interesujące okazało się jego rozwinięcie w wymiarze duchowym przez św. Jana Pawła II (patrona ich szkoły) - propagatora idei większej Europy, idei starego kontynentu żyjącego duchowością dwóch płuc chrześcijaństwa - zachodniego i prawosławnego.
Słuchaczom została zaprezentowana praca na ten temat autorstwa profesora dr hab. Grzegorza Przebindy, rektora PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie pt. "Większa Europa. Papież wobec Rosji i Ukrainy (Kraków, 2001).
Doktor Gołąbek zwrócił uwagę na specyfikę asymilacji kulturowej w środowiskach do których trafiają emigranci i uchodźcy. Idea przewodnia "Europy od Atlantyku aż po Ural" został szczególnie mocno podkreślona w kontekście kryzysu humanitarnego mającego aktualnie miejsce na granicy polsko-białoruskiej w Brześciu. Wciąż koczuje tam ponad 100 osób pochodzenia czeczeńskiego uciekających w poszukiwaniu schronienia przed reżimem przywódcy rosyjskiej republiki czeczeńskiej Ramzana Kadyrowa, które nie mogą dostać się, najpewniej z przyczyn politycznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Choć oficjalnie w Czeczenii nie jest prowadzona wojna, a w powszechnej świadomości Polaków nic złego tam się nie dzieje, to jednak o niedobrej sytuacji w tej rosyjskiej republice doskonale wiedzą studenci dwujęzykowych studiów dla tłumaczy z krośnieńskiej uczelni, między innymi poprzez lekturę i praktyczne tłumaczenia opracowań i raportów niezależnych instytucji. Jeden z takich tekstów jest aktualnie przez nich opracowywany i przekładany na język polski.
Główną tezą, która powinna pozostać w pamięci słuchaczy jest przekonanie, że obroną wobec manipulacji i bezprawia autorytarnych przywódców może być pogłębiona wiedza, społeczna wrażliwość i kompetencje językowe, które umożliwiają zbliżenie się do prawdy. Taką formację nabywają podczas trzyletniej nauki studenci kierunków humanistycznych w PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie.