start


Najczęściej oglądane

Newsy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Artykuły

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Aktualności

Umiędzynarodowienie - pierwsza konferencja programowa Narodowego Kongresu Nauki

23-10-2016

21 i 22 października na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się pierwsza konferencja programowa Narodowego Kongresu Nauki. Tematem obrad uczonych, rektorów i dziekanów z ośrodków akademickich z całego kraju było umiędzynarodowienie jako szansa i wyzwanie dla polskich uczelni .  W obradach wzięli udział Wicepremier Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Jarosław Gowin, sekretarz stanu w ministerstwie prof. dr hab. Aleksander Bobko oraz przedstawiciele ministerstwa i grup przygotowujących podstawy dla nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, tzw. Ustawy 2.0.  PWSZ w Krośnie reprezentował na konferencji dyrektor Instytutu Humanistycznego dr Bartosz Gołąbek. 

Wystąpienie programowe wicepremiera Gowina w dużej mierze poświęcone było idei powołania do życia nowego instrumentu wpływającego na rozwój umiędzynarodowienia polskich uczelni - Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Projekt ten był i będzie jeszcze dyskutowany w środowisku.  Sporo mówiono także o przygotowaniu logistycznym i intelektualnym polskich uczelni do przyjmowania na studia i do pracy gości z zagranicy. Wciąż znajomość języka angielskiego jest tu kluczem. Wiele inspiracji w tej kwestii wicepremier miał pozyskać podczas swej ostatniej wizyty w Chinach.

Podczas obrad, w obecności wicepremiera Gowina, podnoszone były głosy o niedostatecznym finansowaniu szkolnictwa wyższego, o patologiach związanych z przydzielaniem grantów, o atmosferze i drobnych uprzejmościach wobec zagranicznych gości, która często obok pieniędzy determinuje sukces w umiędzynarodowieniu. NIestety wiele wypowiedzi i komentarzy cechował nadmiernie technokratyczny język, który odsuwał debatę od jej właściwego wymiaru.  Występujący podczas obrad goście z zagranicy, szczególnie reprezentująca rząd francuski profesor Patrica Pol, zwracali zaś uwagę na dwie orientacje w procesie umiędzynarodowienia - humanistyczną oraz prorynkową.  Którą z nich wybierze polskie szkolnictwo wyższe to jeszcze przyjdzie rozstrzygnąć.

Bardzo dobrze przygotowana rzeszowska konferencja, która oprócz plenarnych debat zawierała także spotkania seminaryjne, daje pewne nadzieje na faktyczną wewnętrzną dyskusję środowiska akademickiego o kierunkach zmian, co istotne także przy aktywnym udziale decydentów. Kolejne spotkania mają się odbyć w Toruniu, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie i Krakowie.

Materiały video z obrad plenarnych konferencji dostępne są na stronie interntowej Kongresu  www.nkn.gov.pl

BG

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito