International Week w Pädagogische Hochschule Kärnten (Austria)
Na zaproszenie koordynatorów programu Erasmus w austriackiej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Karyntii dyrektor Instytutu Humanistycznego PWSZ w Krośnie, doktor Bartosz Gołąbek wziął udział w Międzynarodowym Tygodniu (International Week), którego celem było zgromadzenie międzynarodowych partnerów uczelni na specjalnym seminarium sprzyjającym wymianie doświadczeń i nawiązaniu nowych kontaktów. Profesor Pia Maria Rabensteiner wraz ze swą asystentką Milicą NiIkolić z powodzeniem zgromadziły w urokliwym Klagenfurcie przedstawicieli uczelni z całego świata i kilku kontynentów od Albanii i Białorusi począwszy poprzez Czarnogórę, Czechy, Finlandię, Koreę, Kirgistan, Łotwę, Mołdawię, Słowenię, Słowację, Ukrainę, na Ameryce Łacińskiej w reprezentacji Boliwii i Wenezueli skończywszy. Niżej podpisany był samodzielnym ptrzedstawicielem środowisk akademickich Polski.
Międzynarodowy Tydzień obfitował przede wszystkim w bloki wystąpień i wykładów, które przybliżały słuchaczom kwestie związane z umiędzynarodowieniem uczelni, a także oddziaływaniem społecznym szkół wyższych. W aulach uczelni obok uczestników Tygodnia, zbierali się także studenci lokalni oraz Erasmus z całej Europy. Prorektor do spraw nauki uczelni, prof. Walter Waldner, który zaprezentował profil działalności uczelni wskazał na szczególny charakter międzynarodowego programu studiów pedagogicznych zawierających „kursy kombinowane”. Uczestnicy seminarium mogli także zapoznać się z funkcjonowaniem integracyjnej (na wielu płaszczyznach) Szkoły podstawowej, która prowadzona jest przez uczelnię jako szkoła praktyk. Dyrektor placówki, Roswitha Langmeier, podczas oprowadzania po szkole, wskazała na liczne elementy, które dają podstawy aby twierdzić, że instytucja ta należy do przodujących w kwestii integracyjnej szkół w całej Austrii. Zwieńczeniem programu był tak zwany Erasmus Day, w ramach którego uczestnicy promowali wyjazdy stypendialne do swoich krajów i uczelni.Dodatkową atrakcją dla uczestników międzynarodowego sympozjum była ekologiczna "interwencja artystyczna" zatytułowana "FOR FOREST", w ramach której niewielkim lasem zostałą obsadzona murawa klagenfurckiego stadionu.
Lokalizacja Klagenfurtu, na styku ważnych europejskich kultur – germańskiej, słowiańskiej (do stolicy Słowenii Lubljany jest zaledwie 63 km) oraz rzymskiej (do włoskiego Udine są 103 km), powoduje, że edukacja tam może mieć w niektórych aspektach zbliżony charakter do specyfiki Krosna. Warto abyśmy spróbowali skorzystać ze swych doświadczeń i wspólnie rozwinąć w nich to co najlepsze.
P.S.
Międzynarodowy Tydzień otworzyło smutne i symbolicznie istotne wydarzenie. 21 października odbyło się blowiem ostatnie pożegnanie męża organizatorki wymiany międzynarodowej w Pädagogische Hochschule Kärnten, również bardzo silnie zaangażowanego w rozwój współpracy zagranicznej tej karynckiej uczelni, profesora Gerharda Rabensteinera. Krośnieńscy germaniści wspominają tą postać jako otwartą i zawsze gotową do współdziałania. Uczestnicy Międzynarodowego Tygodnia wspólnie oddali hołd profesorowi na klagenfurckim cmentarzu Annabichl. W pożegnaniu profesora, które zawierało także elementy międzynarodowe (muzyka, wypowiedzi bliskich) brało udział kilkaset osób.