Z głębokim żalem i smutkiem przekazujemy wiadomość z Hamburga, że 21 grudnia 2019 roku,
w wieku 89 lat
zawodowo związany z pracą wydawniczą, a następnie do czasu przejścia na emeryturę dyrektor administracyjny w Amalie-Sieveking-Krankenhaus w Hamburgu.
W działalności społecznej niestrudzony rzecznik praw osób z niepełnosprawnością w organizacji Leben mit Behinderung Hamburg, a także założyciel i wieloletni przewodniczący Ost-West-Arbeitskreis, stowarzyszenia na rzecz dialogu między Wschodem i Zachodem. Za swoje zaangażowanie odznaczony Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.
Horst Franke był organizatorem i aktywnym uczestnikiem polsko-niemieckich spotkań seminaryjnych w latach 2005-2013 w Krzyżowej, Berlinie, Ustroniu, Sandomierzu, Kulicach, Karpaczu, Targowiskach, Sromowcach, Lückendorfie, w których mieliśmy zaszczyt uczestniczyć – studenci i nauczyciele akademiccy PWSZ Krosno. Działał także aktywnie w ramach Towarzystwa Niemiecko-Polskiego, pomagając w przyjęciu naszych studentów u rodzin w kilkunastu wyjazdach studyjnych do Hamburga.
Jego charakterystyczna, przygarbiona chorobą postać, towarzyszyła nam w wielu wspólnych polsko-niemieckich spotkaniach konferencyjnych. Siła jego umysłu pokonywała fizyczne niedomogi. Horst Franke był zawsze cennym dyskutantem w naszych obradach, ośmielał życzliwie studentów do zabrania głosu w języku niemieckim - nie tylko w formie wygłaszanego referatu, lecz także w wolnych dyskusjach, które często przedłużały się poza wyznaczony czas obrad. Pokolenia germanistów i absolwentów Filologii Germańskiej PWSZ Krosno wspominają te intelektualne spotkania, wspominają naszych niemieckich przyjaciół z Towarzystwa Niemiecko-Polskiego i z Ost-West -Kreis, wśród których Horst Franke pozostanie niezapomnianą postacią dla nas wszystkich, którzyśmy mieli szczęście Go poznać i z Nim współpracować.